اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

پیش‌بینی تولید 145 هزار تن شکر خام در سال‌جاری

مدیر عامل کشت و صنعت کارون از پیش‌بینی تولید 145 هزار تن شکر خام در سال‌جاری در مجتمع بزرگ کشت و صنعت کارون خبر داد و گفت: برداشت از روز پنجم آبان ماه آغاز شده است و روز بروز در حال افزایش برداشت هستیم.
عبدالمجید میرزاپور در گفت و گویی اختصاصی با شوشترنامه اظهار کرد: برداشت محصول کشت و صنعت کارون از 15 هزار مزارع نیشکر آغاز شده است، این محصول امسال بسیار مرغوب و خوب به مرحله برداشت رسیده است.
وی افزود: از 15 هزار هکتار سطح زیرکشت نیشکر در سال‌جاری پیش‌بینی برداشت یک میلیون و 200 هزار تن نیشکر داریم، از طرفی قرار است شرکت میان آب نیز 100 هزار تن نیشکر به کشت و صنعت کارون تحویل دهد.
وی با اشاره به هدف‌گذاری انجام شده در این مجتمع بزرگ خاطر نشان کرد: کشت و صنعت کارون در سال‌جاری دورخیزی برای درصد استحصال 100 درصد دارد و بر اساس برآوردهای انجام شده این رقم استثنائی قابل دسترسی است.
این مقام مسئول درباره برنامه‌ریزی‌های انجام شده عنوان کرد: در مجموع از دو آسیاب کشت و صنعت کارون قرار است در روز 16 هزار تن نیشکر به کارخانه وارد شود و با درصد استحصال 11 درصد این رقم در سال‌جاری به تولیدی مناسب و مطلوب ختم می‌شود.
وی با اشاره به ارقام پیش‌بینی شده در سال‌جاری افزود: در صورتی که آب و هوا بر اساس برنامه‌ریزی ها باشد و میزان دریافتی نیشکر به شرکت بر اساس برآوردها باشد، بی‌شک برنامه‌ها برای خاتمه برداشت در 10 فرورین است، امیدواریم این برنامه‌ریزی‌ها محقق شود.
مدیر عامل کشت و صنعت کارون عنوان کرد: کارخانه در بخش ماشین آلایت در سال‌جاری تعمیرات بسیار خوبی را تجربه کرده است، این تعمیرات خوب باعث چابک‌سازی و کاهش تعطیلی شرکت در حین برداشت می‌شود و بی شک تحقق برنامه‌ها را محتمل‌تر خواهد کرد.
این مقام مسئول با اشاره به هنوز ورود نیشکر به کارخانه به حد مطلوبی نرسیده است، گفت: کشت و صنعت کارون شوشتر برای برداشت در حد مطلوب به 70 کامیون نیاز دارد، تاکنون توانسته‌ایم به 50 کامیون برسیم، قیمت‌ها در یک سال گذشته رشد بسیار زیادی داشته است، از طرفی فعالیت در مرکز استان برای کامیون‌ها جذابین بیشتری دارد کشت و صنعت کارون نیز به دلیل قیمت مصوب در این زمینه نمی‌تواند از حدی بیشتر پرداخت کند، به این دلیل کامیون‌ها سخت با شرکت وارد تعامل می‌شوند.
وی به پیش‌بینی در برداشت محصول در سال‌جاری نیز اشاره کرد و افزود: پیش‌بینی 80 تن در هکتار برداشت نیشکر داریم، در این زمینه برای عمل‌آوری محصول در سال‌جاری وقت بسیار زیادی صرف کردیم و بسیار خوب نتیجه گرفتیم.
میرزاپور به نحوه برداشت محصول در سال‌جاری اشاره کرد و گفت: در سال‌جاری 10 گروه برداشت در مزارع کشت و صنعت کارون فعال هستند، از این تعداد گروه هفت گروه نیشکر را به صورت سبز برداشت می‌کنند و سه گروه نیشکر را به صورت سوخته، می‌توان ادعا کرد که برداشت نیشکر به صورت سبز در روز 70 درصد برداشت کل روز است که رقم قابل توجهی است.
وی به مقاومت‌ها در این زمینه اشاره کرد و افزود: برداشت سبز محصول نیشکر به دلیل تاثیرات منفی در تولید شکر و کاهش 25 درصد میزان استحصال به دلیل جذب شیره در بخش‌های سبز نی بیش از رقم موجود امکان پذیر نیست و باید این برداشت با درصدی سوخته میکس شود زیرا بدون این ابتکار امکان تولید شکر از شیره وجود نخواهد داشت.
وی به برنامه‌ریزی در این زمینه اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی‌ها در این زمینه برداشت 4 تا 5 هزار هکتار مزارع معادل 30 درصد از کل محصول به صورت سبز است که رقمی بالغ بر 400 هزار تن برداشت سبز است، بر این تعهد هستیم و می‌کوشیم علاوه بر تثبیت این رقم برای رشد آن نیز اقدام کنیم.
مدیر عامل کشت و صنعت کارون تاکید کرد: کشت و صنعت کارون به دلیل تلاش برای ایفای نقش مثبت بر محیط زیست اطراف خود می‌کوشد که برداشت سبز خود را تثبیت و بر رشد رقم درنظر گرفته شده متعهد باشد، در این زمینه نیز مواظب هستیم که صرفه و صلاح شرکت نیز در این برداشت حفظ شود.
وی به میزان تولید شکر در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: در سال‌جاری (سال برداشت 97-98) برداشت 126 هزار تن شکر تولید کریدم، در سال تولید 98-99 قطعا 142 هزار تن شکر خام تولید خواهیم کرد و برای سال بعد یعنی 99-1400 برنامه ویژه‌ای داریم.
وی به برنامه‌ریزی‌ها در سال آینده اشاره کرد و عنوان کرد: در سال آینده به دنبال تحقق ظرفیت اسمی کشت و صنعت کارون هستیم، برای این مهم برنامه ریزی کرده‌ایم زیرا امسال بی‌شک در تولید سال آینده نقش بسیار زیادی خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد: در تلاش هستیم تا در سال آینده میزان تولید نیشکر را به یک میلیون و 700 هزار تن ارتقا دهیم و بیش از 195 هزار تن شکر تولید کنیم، این رقم دست یافتنی است ولی بی‌شک به تلاش زیادی نیاز دارد، کشت و صنعت کارون ثابت کرده است که هر زمانی هدف گذاری می‌کند برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی و تلاش می‌کند و هدف‌ها را بدست خواهد آورد.
مدیر عامل کشت و صنعت کارون عنوان کرد: کشت و صنعت کارون شوشتر برای برداشت سال آینده زمان 100 تا 110 روز را در نظر دارد و این مهم نیازمند آن است که حداقل روزانه 14 هزار تن نیشکر به شرکت وارد شود و این مسئله قابل تحقق است، روزی در کشت و صنعت کارون این رقم رکورد بود که در سال یکبار زده می‌شد ولی امروزه قرار است حداقل رقم نیشکر ورودی باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه