اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

آغاز مجدد مرمت خانه تاریخی حاج شیخ‎ جعفر شوشتری

شورای فرهنگ عمومی شهرستان شوشتر برگزار شد


جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شوشتر با حضور محمد جوروند ،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ،آیت الله شکرالله سلیمانی امام جمعه و حسین پنبه دانه پور ،فرماندار شهرستان شوشتر و اعضای شورا و جمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات ۱۶ تیرماه در محل بیت امام جمعه شهرستان شوشتر برگزار شد.
محمد جوروند، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این جلسه گفت:  در سال ۱۳۹۷ هم چون چهار سال گذشته و برای پنجمین سال متوالی شورای فرهنگ عمومی شهرستان شوشتر حائز مقام نخست، دزفول مقام دوم و بندر امام خمینی (ره) مقام سوم را کسب کرده‌اند.
جوروند  ضمن تقدیر از همدلی موجود بین اعضا و تلاش و جدیت امام جمعه ، فرماندار و دبیر شورای فرهنگ عمومی در کسب این رتبه در  استان افزود: این تقسیم‌بندی به دلیل تعداد جلسات  و کیفیت‌ اجرای مصوبات بین شوراهای فرهنگ‌ عمومی استان صورت گرفته است .
وی با اشاره به ظرفیت های بالای فرهنگی در شهرستان تاریخی و باستانی و مذهبی شوشتر گفت : در جلسه ی شورای فرهنگ عمومی استان خوزستان که با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اهواز و استاندار خوزستان که  به زودی برگزار می شود ، قرار است به نمایندگی از همه ی اعضا شورای فرهنگ عمومی شوشتر از فرماندار شهرستان شوشتر تجلیل گردد .
امام جمعه شهرستان شوشتر نیز  در ادامه این جلسه  ضمن تشکر از حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت : شورای فرهنگ عمومی شهرستان شوشتر  دارای کمیته های زیر مجموعه ای  از جمله کمیته جوانان ، قرارگاه فرهنگی ، بانوان ، قرآنی ، گام دوم ، مساجد و امور اجتماعی  می باشد که برخی از اعضای شورا مسئول تشکیل این کمیته ها بوده و هر کمیته به طور تخصصی درزمینه مورد نظر به  پیشبرد اهداف اصلی شورا یاری می رساند.
در بخش دیگری از جلسه شورای فرهنگ عمومی ،  امام جمعه و فرماندار شهرستان شوشتر به پاس توجه ویژه و حمایت ها ی ارزشمند مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ، از محمد جوروند به عنوان دبیر شورای فرهنگ عمومی خوزستان  تقدیر و تجلیل نمودند. 
همچنین از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از تلاش های امام جمعه و فرماندار شهرستان شوشتر و معاون فرماندار و دبیر شورا و دیگر اعضا شورای فرهنگ عمومی شهرستان شوشتر و مدیران کمیته های زیر مجموعه شورا ،  با اهدا لوح و هدایایی تجلیل شد.

۳۰ کیلومتر راه روستایی در بخش شعیبیه شوشتر بهسازی شد


رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای شوشتر گفت: ۳۰ کیلومتر راه روستایی تخریب شده ناشی از سیلاب فروردین گذشته در بخش شعیبیه شوشتر بهسازی شد.
مالک تقی پور روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بازگشایی راه های روستایی بخش شعبیه در همان روزهای اولیه سیلاب انجام شد اما مرمت و بهسازی آنها همچنان ادامه دارد.
وی افزود: سیلاب فروردین به حدود ۶۶ کیلومتر از راه های روستایی بخش شعیبیه و ۱۰۰ ابنیه فنی خسارت جدی وارد کرد که برای جبران اساسی آن به اعتبارات لازم نیاز داریم.
رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاد ه ای شوشتر ادامه داد: ماشین آلات و دستگاه های راهداری همچنان در این بخش مشغول فعالیت هستند تا مرحله مقدماتی مرمت این راه ها را به پایان برسانند.
طغیان رودخانه های دز، کارون و کرخه و رهاسازی آب از سدهای کرخه و دز به دلیل بارش شدید باران در خوزستان و بالا دست باعث جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان شد.سیلاب به حدود ۳۴ روستا در بخش شعیبیه خسارت وارد کرد که عمده این خسارت ها در زمینه راه روستایی، مسکن و کشاورزی گزارش شد.شعیبیه از توابع شوشتر، با جمعیت ۲۲ هزار نفر، ۵۸ روستا دارد.

یک هزار قلم کالا بین سیل زدگان در شهرستان شوشتر توزیع شد


علی جمالپور با اشاره به برنامه ریزی این نهاد برای توزیع ۱۰ هزار بسته، اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی گروه‌های جهادی این بسته‌ها در سطح مناطق سیل زده همچنان در حال توزیع هستند.
وی ادامه داد: در مرحله اول توزیع، این بسته‌ها شامل اقلام یخچال، فروش، اجاق گاز، سرویس ملامین، سرویس قابلمه، ۲ تخته پتو بودند که در روستاهای سیل زده شوش، حمیدیه، باوی، کارون، سوسنگرد و شوشتر توزیع شدند.
مسئول گروه‌های جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان خوزستان خاطرنشان کرد: مجموع کالاهای توزیع شده شامل ۲۱ هزار قلم کالا و سه هزار بسته حمایتی است.
جمالپور با بیان اینکه مابقی اقلام به مرور همزمان با روند معرفی از سوی استانداری و صحت سنجی ها در حال انجام است، گفت: شادگان و شوش تنها شهرستان‌های باقی مانده در توزیع مرحله اول بسته‌های حمایتی هستند که بعد از تکمیل معرفی نامه افراد، کار توزیع در این مناطق نیز آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه مرحله دوم توزیع کالاها شامل افراد جامانده هستند، گفت: در شهرستان شوشتر یکهزار بسته توزیع شده که نزدیک به ۵۰۰ خانوار دیگر باقی مانده اند.
مسئول گروه‌های جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان خوزستان با اشاره اینکه در سوسنگرد ۹۳۰ نفر این بسته‌ها را دریافت کرده اند، تصریح کرد: در مرحله دوم تعداد ۴۰۰ تا ۵۰۰ خانوار در این منطقه اقلام خود را دریافت خواهند کرد.
جمالپور یادآور شد: همچنین در شهرستان‌های حمیدیه، کارون و باوی به ترتیب ۴۷۰، ۱۵۳ و ۲۴۲ بسته بین خانواده‌هایی که در جریان سیل لوازم زندگی آنها آسیب دیده، توزیع شده است.
وی با بیان اینکه تعدادی از این بسته‌ها ویژه سیل زدگان تحت پوشش کمیته امداد است، تصریح کرد: همچنین ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در استان خوزستان جهیزیه زوج‌هایی که در مناطق سیل زده هستند را در قالب بسته‌های یادشده تأمین کرده است.
مسئول گروه‌های جهادی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان خوزستان همچنین از آغاز توزیع بسته‌های حمایتی ویژه روستاییان بخش مرکزی شهرستان اهواز در منطقه بامدژ خبر داد.
طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در بهار امسال، ۲۱ شهرستان را در خوزستان تحت تأثیر قرار داد و ۳۷۴ روستا به صورت جزئی و کلی تخلیه شدند.
طبق گزارش جمعیت هلال احمر خوزستان، به ۲۵۶ هزار و ۷۰۱ نفر در استان (بیش از ۴۶ هزار و ۸۰۸ خانوار) امدادرسانی شده است.

طرح نشاط معنوی تابستانه در بقاع متبرکه شوشتر آغاز شد

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شوشتر گفت: طرح نشاط معنوی تابستانه با هدف غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان وجوانان در بقاع متبرکه شوشتر آغاز شد.
میثم رشنو بیان کرد: این طرح از دهه کرامت شروع و تا مرداد ماه ادامه دارد.وی افزود: برگزاری کلاس های آموزشی، برنامه های فرهنگی، تفریحی، اردو و کلاس های خانوادگی از مهم ترین برنامه های این طرح هستند.
سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شوشتر با اشاره به اینکه این طرح در ۱۲ بقعه متبرکه این شهرستان اجرا می شود ادامه داد: با آغاز فصل تابستان یکی از دغدغه های خانواده ها، برنامه ریزی برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان است که یکی از اماکن تاثیر گذار در این زمینه بقاع متبرکه هستند.
شهرستان شوشتر دارای ۱۰۰ بقعه متبرکه ،۴۶۰ موقوفه انتفاعی، و ۶۳ موقوفه منفعتی است.شهرستان شوشتر در ۸۹ کیلومتری شمال اهواز قرار دارد.


شالی کاران از سطح مصوب کشت فراتر نروند


در صورت افزایش سطح کشت، امکان تامین آب و دفع زه آب امکان پذیر نیست.مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کارون بزرگ گفت: ظرفیت کانال های انتقال آب و زهکش های شبکه های آبیاری مشخص است و انتظار می رود شالی کاران شوشتر، باوی و گتوند از سطح مصوب کشت فراتر نروند.
محسن سعادت فر بیان کرد: در صورت افزایش سطح کشت، امکان تامین آب و دفع زه آب امکان پذیر نیست.وی افزود: چنانچه شالی کاران به این موضوع مهم توجه نکنند، آبگرفتگی زمین های کشاورزی و ایجاد مشکلات دیگر دور از انتظار نیست.
مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری کارون بزرگ ادامه داد: توصیه می شود کشاورزان این شهرستان ها ضمن جلوگیری از توسعه کشت بدون پشتوانه آب و ایجاد مشکلات، با متصدیان توزیع آب نیز همکاری لازم را داشته باشند.


شورای فرهنگ عمومی شوشتر رتبه اول خوزستان را کسب کرد
شورای فرهنگ عمومی شوشتر برای ششمین سال پیاپی طبق شاخص ها و ارزیابی فعالیت ها و اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان شورای برتر استان خوزستان نام گرفت.
رئیس شورای فرهنگ عمومی در شهرستان امام جمعه، نائب رئیس آن فرماندار و دبیر این شورا رئیس اداره ارشاد اسلامی است و برخی دیگر از مسئولان شهرستان نیز عضو این شورا هستند.
بررسی معضلات در جامعه و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع آن ها، تلاش برای حذف سنت‌های غلط و تشویق مردم بر حفظ ارزش‌های دینی، ارائه برنامه‌ای مدّون برای هماهنگ کردن دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسائل فرهنگی و... از جمله وظایف این جمع است که به آن ها می پردازد.
گفتنی است شهرستان های دزفول و بندر امام (ره) به ترتیب در جایگاه های دوم و سوم قرار گرفتند.


شرکت 3 هزار و734 دانش‌آموز شوشتری در کنکور سراسری 98

مدیرآموزش و پرورش شوشتر در حاشیه شورای آموزش و پرورش شهرستان از حضور 3 هزار و 734 داوطلب در کنکور سراسری 98 در این شهرستان خبر داد.
علیرضا معینی روز چهارشنبه 12 تیرماه 98 با اعلام این خبر گفت:بدون شک مهم ترین رویداد شهرستان شوشتر در روزهای آینده کنکور سراسری است که رابطه مستقیمی با آینده و سرنوشت بیش از 3 هزار و 700 نوجوان و جوان در این شهرستان دارد.
معینی با اشاره به افزایش 800 نفری داوطلبان این شهرستان نسبت به سال گذشته در کنکور سراسری خاطرنشان کرد: این داوطلبان در 5 گروه ریاضی فیزیک، علوم انسانی، هنر،علوم تجربی و زبان های خارجه در 4 نوبت صبح و عصر پنج شنبه و جمعه 13 و 14 تیرماه به رقابت با یکدیگر می پردازند.
وی تصریح کرد: بیشترین آمار داوطلبین شهرستان در گروه علوم تجربی با تعداد 1 هزار و 801 نفر است و بعد از آن گروه های علوم انسانی با 862 نفر، ریاضی با 478 داوطلب، زبان با 372 نفر و هنر با 221 نفر به ترتیب بیشترین آمار حضور داوطلبین را به خود اختصاص داده اند.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان شوشتر در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه شرکت کنندگان در کنکور سراسری گفت: از تمامی مسئولین ادارات و ارگان های شهرستان که مقدمات برگزاری این رقابت علمی را در مدت 2 روز و در 9 حوزه آزمون در این شهرستان فراهم کردند تشکر می کنم.
گفتنی است؛ روز سه شنبه 11 تیرماه شورای آموزش و پرورش شوشتر با دستور کار برنامه ریزی برای برگزاری مطلوب کنکور سراسری و ایجاد شرایط مناسب برای ادامه تحصیل دانش آموزان بازمانده از تحصیل با حضور فرماندار، معاونت فرمانداری، شهردار، رئیس شورای شهر، امام جمعه موقت، فرماندهی نیروی انتظامی و سایر مسئولین شهرستان تشکیل جلسه داد.  


آغاز مجدد مرمت خانه تاریخی حاج شیخ‎ جعفر شوشتری
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‎کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان از آغازبه‌کار مجدد عملیات حفاظت و مرمت خانه تاریخی مرجع عالی‌قدر آیت‎الله حاج شیخ ‎جعفر شوشتری واقع در بافت تاریخی شوشتر خبر داد.
احمدرضا حسینی‎بروجنی با اعلام این خبر افزود: «مرمت این اثر تاریخی که از بناهای با ارزش دوره قاجار و دارای معماری منحصربه‌فرد و تزئینات وابسته به معماری خاص اقلیم خوزستان است، با نظارت معاونت میراث‌فرهنگی استان و با رویکرد حفاظت‎محور و نجات‎بخشی از سر گرفته شده است.»
او با اشاره به این‎که کارگاه مرمت خانه تاریخی شیخ‎جعفر شوشتری از کارگاه‎های فعال در شهرستان شوشتر است ادامه داد: «سال گذشته بر اثر بارندگی‎ها و رانش‎های موجود، آسیب‎های جدی به دیوار غربی و جنوبی این خانه وارد آمد که اکنون تکمیل دیوار غربی و اجرای مجدد برخی طاق‎های این ضلع و نیز اجرای بندکشی آن در دستور کار مرمت این بنا قرار دارد.»
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان با بیان این‎که از سال گذشته تاکنون چندین فصل کار مرمت در این خانه به منظور حفاظت و مرمت آن صورت گرفته است افزود: «در سال گذشته با تأمین اعتبار لازم از محل اعتبارات ابلاغی ملی و  انجام اقدامات حفاظتی در این بنا، اثر پیش گفته از وضعیت بحرانی خارج شد و در فصل جدید مرمتی نیز اقداماتی از قبیل سبک‎سازی بام، اجرای عایق رطوبتی با مصالح کاملا سنتی و ترمیم جداره‎های آجری و سنگی توسط پیمانکار متخصص مرمت با نظارت معاونت میراث فرهنگی استان درحال انجام است.»
وی گفت: «اعتبار درنظر گرفته شده در سال 1397، از دو محل اعتبارات ملی (مشارکت در مرمت بناهای بخش خصوصی) و اعتبارات استانی، تأمین شده است که در صورت تخصیص اعتبار در سال جاری این روند تا مرحله مرمت تکمیلی با هدف باززنده‎سازی بنا ادامه خواهد یافت.»
حسینی‎بروجنی همچنین اضافه کرد: «این کارگاه مرمتی با بکارگیری استادکاران معماری سنتی و نیروهای بومی به تعداد ۱۵ نفر نیز اشتغالزایی کرده است.»
او قدمت این خانه تاریخی را دوره قاجار عنوان و تصریح کرد: «این خانه در محله میدان شیخ از محله‎های تاریخی شوشتر ساخته شده است و بانی و بنیان‎گذار آن، مرجع عالیقدر حاج شیخ‎جعفر شوشتری است.»
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‎کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در توصیف این خانه گفت: «خانه تاریخی حاج شیخ جعفر شوشتری یکی از اجزاءِ مجموعه‎ شهری در شهر شوشتر است که با نام شیخ جعفر شوشتری شناخته می‎شود.»
وی افزود: «این مجموعه شامل خانه، حسینیه، مدرسه، مسجد و ساباط است که همه این اجزای ارزشمند در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده‎اند.»
حسینی‎بروجنی یادآور شد: «خانه حاج شیخ‎جعفر شوشتری را می‎توان یکی از خانه‎هایی با شاخصه‎های معماری ایرانی و شوشتری دانست چراکه تمامی اجزا و عناصر یک خانه ایرانی را در آن به خوبی می‎توان مشاهده کرد.»


تعمیر و احداث منازل سیل زدگان شعیبیه شوشتر در حال انجام است
فرماندارشوشترگفت: تعمیر و احداث منازل سیل زدگان روستاهای بخش شعیبیه این شهرستان در حال انجام است.حسین پنبه دانه پور بیان کرد: براساس ارزیابی انجام شده توسط کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی حدود ۸۱۶ واحد مسکونی در بخش شعیبیه نیاز به احداث مجدد و یک هزار و ۳۳۵ واحد نیاز به تعمیر دارند.
وی افزود: کار احداث ۱۵۱ واحد تخریبی و مرمت یک هزار و ۳۰۱ واحد تعمیری هم اکنون در حال انجام است که برای پیشرفت بهتر، نیاز است بانک‌ها و دستگاه‌های مرتبط سرعت عمل بیشتری داشته باشند.
فرماندار شوشتر ادامه داد: برای هر واحد مسکونی سیل زده ۶۰ پاکت سیمان نیز از طرف بنیاد مستضعفان به سیل زدگان اهدا شده است.
وی گفت: همچنین تاکنون حدود ۶۴۴ پرونده برای دریافت تسهیلات معیشتی تحویل بانک شده که ۲۲۹ تا از این تعداد انعقاد قرارداد شده است.
فرماندار شوشتر افزود: این تسهیلات بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال هستند که پس از ارزیابی کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افراد به بانک معرفی شدند.
فروردین امسال ۴۲ روستای بخش شعیبیه در معرض خطر سیلاب قرار گرفتند و سیلاب وارد واحدهای مسکونی بیش از ۲۴ روستا شد.شعیبیه از توابع شوشتر شامل ۵۸ روستا با ۲۲ هزار نفر جمعیت در شمال خوزستان واقع است.


صرف اعتبار یک میلیارد و 107 میلیون تومانی برای توسعه برق رسانی در شوشتر
در این پروژه ها مبلغ 1 میلیارد و 107 میلیون تومان اعتبار، هزینه شده تا شاهد افزایش خدمات حوزه برق به روستائیان عزیز در این مناطق باشیم.رئیس شرکت توزیع برق شهرستان شوشتر از برق رسانی به برخی مناطق کم برخوردار روستایی خبر داد.
سید حمید پیشنماز با اعلام این خبر گفت: به منظور توسعه شبکه ضعیف و متوسط با نصب ترانس جدید جهت اصلاح ولتاژ در برخی روستاهایی که نیاز به برق رسانی در آن ها احساس بیشتری بود، صورت گرفت.
وی اظهار کرد: روستاهای چهار بیشه، کنار هلاله، گلالک، تخت قیصر، عرب حسن، دیلم قدیم، شلیلی، چم فرج و هدام ۲ در این خصوص برنامه ریزی و در این طرح کار توسعه برق رسانی در آنها انجام شده است.
وی با اشاره به اعتبارات این خدمات افزود: در این پروژه ها مبلغ 1 میلیارد و 107 میلیون تومان اعتبار، هزینه شده تا شاهد افزایش خدمات حوزه برق به روستائیان عزیز در این مناطق باشیم.
وی گفت:  در جذب اعتبارات و اجرای پروژه ها باید از پیگیری ها و پشتیبانی آقای گیلانی نماینده محترم و همچنین مهندس پنبه دانه پور فرماندار شهرستان قدردانی ویژه داشته باشم.بيش از 62 هزار اشتراك برق در شهرستان شوشتر وجود دارد.


واحدهای صنفی متخلف در شوشتر ۲۸میلیارد ریال جریمه نقدی شدند
رییس اداره تعزیرات حکومتی شوشتر گفت: واحد های صنفی متخلف، در این شهرستان در سه ماه نخست امسال ۲۸ میلیارد ریال جریمه نقدی شدند.
سیروس کاظمی نیا بیان کرد: این واحدهای متخلف در بازرسی مشترک بازرسان اداره صمت شوشتر، اتاق اصناف و اداره تعزیرات حکومتی این شهرستان، شناسایی و برای آنها پرونده تشکیل شد.
وی افزود: عمده تخلفات این واحدها گران فروشی، درج نکردن قیمت و ارائه ندادن فاکتور خرید بوده است.
رئیس اداره تعزیرات حکومتی شوشتر با اشاره به اینکه رسیدگی به این پرونده‌ها به روز انجام شده، ادامه داد: در مجموع د ر این مدت ۱۸۵ پرونده در این اداره به ثبت رسید که ۱۶۵ مورد آن مختومه شد.
وی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف صنفی مراتب را به تعزیرات و یا شماره ۱۳۵ سامانه شکایات و گزارش مردمی گزارش کنند.


درخشش تیم علوم اعصاب شوشتر در مسابقات اعصاب شناختی کشور


مدیر آموزش و پرورش شوشتر اظهار کرد: دانش آموزان با استعداد شهرستان با تلاش و پشتکار خود در مسابقات علوم اعصاب شناختی قطب ۵ کشور خوش درخشیدند.علیرضا معینی صبح روز یکشنبه ۹ تیرماه در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی گفت: در دی ماه گذشته تیم علوم اعصاب دانش آموزی شوشتر متشکل از دانش آموزان دبیرستان دخترانه دوره دوم متوسطه فرزانگان با سرپرستی محترم شلیبی عازم مسابقات قطب ۵ کشور به میزبانی بوشهر شدند، که پس از پشت سرگذاشتن دو مرحله با کسب رتبه چهارم از بین ۸۴ تیم شرکت کننده به مرحله نهایی راه یافتند.
وی توضیح داد: در این مرحله تیم ۴ نفره شهرستان شوشتر متشکل از ریحانه فرهادی،ریحانه مرداسی، فائزه نجار زاده و زهرا قربان نژاد  دانش آموزان کلاس دهم دبیرستان فرزانگان می بایست ایده ها و نتایج خود را به حیطه عمل وارد کنند و در شهریور ماه طرح و داده نهایی شان را برای دبیرخانه مسابقات ارسال کنند.مدیر آموزش و پرورش شوشتر در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای این تیم دانش آموزی گفت: صمیمانه مراتب تقدیر و تشکر خود را از مدیر دبیرستان فرزانگان و اساتید راهنمای این تیم فعال و تلاشگر اعلام میدارم.


جمعی از شلتوک کاران ۲روستای شوشتر به کمبود آب اعتراض کردند
حدود ۷۰ نفر از شلتوک کاران روستاهای عرب حسن و عرب اسد از توابع بخش میان آب شهرستان شوشتر روز یکشنبه در اعتراض به آنچه گه کمبود آب برای آبیاری زمین های کشاورزی خود بیان شده، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
یکی از این شلتوک کاران که خواست نامش در خبر ذکر نشود در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: حدود یک هفته است که با مشکل کمبود آب برای آبیاری زمین‌های شلتوک کاری خود روبه رو هستیم.
وی گفت: با اعلام استانداری خوزستان مبنی بر رفع ممنوعیت کشت و تأمین آب کشاورزی، در کشت تابستانه شلتوک کاشتیم و انتظار داریم در تأمین آب به کشاورزان کمک شود.این شلتوک کار ادامه داد: از فرمانداری شوشتر هیچکس پاسخگو نبود و ما را برای حل این مشکل به سازمان آب و برق خوزستان ارجاع دادند.بخشدار میان آب از توابع شهرستان شوشتر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: تا ظهر امروز مشکل تأمین آب شلتوک کاران روستاهای عرب حسن و عرب اسد با تصمیماتی که گرفته شده حل خواهد شد.
محمد فتحی نژاد بیان کرد: روستاهای عرب حسن و عرب اسد در پایین دست این شهرستان قرار دارند و برداشت غیر اصولی آب توسط کشاورزان در بالادست و رعایت نکردن نوبت برداشت آب، کشاورزان در پایین دست را با مشکل کمبود آب روبه رو می‌کند.
وی گفت: کشاورزان این منطقه از کانال‌هایی که از رودخانه کارون آبگیری می‌شوند برداشت می‌کنند و بیشتر کشاورزانی که از کانال‌های فرعی، آب برداشت می‌کنند با مشکل آب روبه رو شده‌اند.
گفتنی است؛ در یک هفته اخیر نیز تعدادی از شلتوک کاران شهرستان هویزه که از رودخانه کرخه نور برای آبیاری زمین‌های خود آب برداشت می‌کنند به دلیل خشک شدن این رودخانه تجمع و خواستار تأمین آب کشاورزی شده اند.
روستاهای عرب اسد و عرب حسن از توابع بخش میان آب شهرستان شوشتر در شمال خوزستان واقع هستند. بیشتر مردم این روستاها شغل کشاورزی و دامداری دارند و از رودخانه کارون برای آبیاری مزارع خود استفاده می‌کنند.


پیگیر مطالبات کارگران اخراجی شرکت ماهی کارون هستیم


فرماندار شوشتر گفت: پیگیر مطالبات کارگران اخراج شده شرکت ماهی کارون در این شهرستان هستیم.حسین پنبه دانه پور، فرماندار شوشتر درخصوص تجمع کارگران شرکت ماهی کارون گفت: این شرکت بدلیل واگذاری به بخش خصوصی، سبب ایجاد مشکلاتی برای کارگران شده است.
وی بیان داشت: مقرر شد نشستی با اداره کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوشتر، نمایندگان، مدیرعامل شرکت ماهی کارون و مسئولان مربوطه انجام و مطالبات این کارگران پیگیری شود.
پنبه دانه پور با بیان اینکه کارگران اخراج شده این شرکت ۲۸ نفر هستند، تصریح کرد: مشکل اصلی آن‌ها حقوقی و ساعت کاری این شرکت است.
گفتنی است؛ صبح امروز، عده‌ای از کارگران اخراج شده شرکت ماهی کارون شوشتر، مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند و خواستار مطالبات خود شده اند.


بیش از ۴۵ هزار گردشگر داخلی و خارجی از آثار تاریخی شوشتر دیدن کردند


رییس اداره میراث میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری شوشتر گفت: ۴۵هزار و ۵۵۶ گردشگر داخلی و خارجی در سه ماه نخست امسال از آثارتاریخی این شهرستان دیدن کردند.
علی محمدچهارمحالی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: از این تعداد ۴۵ هزار و ۲۱۰ گردشگر داخلی و ۳۴۶ گردشگر خارجی بودند.
وی افزود: مجموعه آبشارها و آسیاب های آبی، قلعه سلاسل و سرای افضل بیشترین بازدید را در این بازه زمانی داشتند.
رئیس اداره میراث میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شوشتر ادامه داد: عمده این گردشگران از کشورهای چین، کره جنوبی، ژاپن، سوئد، لهستان، آلمان و فرانسه بودند.
شوشتر با بیش از ۱۰۰ بنای آبی تاریخی متعلق به دوران مختلف از شهرهای کهن ایران است و شاهکارهای مهندسی آب در این شهرستان، شوشتر را به عنوان موزه مهندسی آب ایران تبدیل کرده است.
سازه‌های آبی تاریخی شوشتر مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند؛ در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.
آثار باستانی این سازه‌های آبی، با عنوان «نظام آبی تاریخی شوشتر» به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسیدند.


استعدادهای فوتبالی نهفته در شوشتر با ایجاد مدرسه کشف می شود


در راستای کمک به شکوفا شدن استعدادهای ورزشی خصوصاً فوتبال در شهرستان شوشتر، دانشگاه آزاد این شهرستان با مشارکت باشگاه فولاد خوزستان یک مدرسه فوتبال تاسیس کرد.
اولین مدرسه فوتبال باشگاه فولاد خوزستان با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر، در این شهر کهن افتتاح شد. این مدرسه فوتبال، اولین مرکز افتتاح شده توسط باشگاه فولاد خوزستان در سطح کشور برای شناسایی استعدادها و توانمندی های ورزش فوتبال است که در شهرستان شوشتر این عمل مهم آغاز شده است.
با ایجاد این مرکز استعدادهایی که در روستاها و شهرهای کوچک و محروم هستند و نمی توانند توانمندی‌های خودشان را به تیم‌های بزرگ معرفی کنند، پایگاه جدیدی در شهرستان شوشتر برای این منظور در اختیار دارند و می توانند از این امکان بهره مند شوند. 
گفتنی است، قرارداد این مشارکت در جلسه ای با حضور دکتر رضایی مدیرعامل باشگاه فولاد و دکتر پورمحمدی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر امضاء شده است.


برداشت 27 هزار تن چغندرقند از اراضی کشاورزی شوشتر


مدیر اداره جهاد کشاورزی شوشتر گفت: 27 هزار تن چغندرقند از زمین‌های کشاورزی این شهرستان برداشت شد.
 ایرج بادپیما اظهار کرد: برداشت محصول چغندرقند از اراضی کشاورزی شوشتر از نیمه دوم فروردین توسط کشاورزان شهرستان آغاز شد و تا خرداد ادامه داشت.
وی با بیان اینکه میانگین برداشت محصول چغندر در هر هکتار حدود ۷۰ تن است، افزود: متوسط عیار (درصد شیرینی) محصول برداشت شده چغندرقند این منطقه بین ۱۷ تا ۱۸ درصد است.
مدیر اداره جهاد کشاورزی شوشتر تصریح کرد: سطح زیر کشت چغندر در این شهرستان ۴۷۹ هکتار بوده که حدود ۹۰ هکتار آن در سیلاب فروردین خسارت دید و کشاورزان توانستند از سطح ۳۸۹هکتار از اراضی کشاورزی کار برداشت را انجام دهند.
بادپیما عنوان کرد: سال گذشته حدود ۳۸۴ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان به چغندرقند اختصاص داشت و حدود ۲۸ هزار تن محصول توسط کشاورزان از این مزارع برداشت شد و میزان محصول برداشت شده در سال جاری نیز 27 هزار تن چغندرقند است.
وی با اشاره به خدمات ارائه شده توسط کارخانه‌های قند به کشاورزان، خاطرنشان کرد: این کارخانه‌ها پس از عقد قرارداد با کشاورزان چغندرکار شهرستان شوشتر، برخی خدمات از جمله ادوات کاشت و بذر به آن‌ها ارائه دادند.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه