اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

ارائه طرح اولیه دومنظوره شدن کشت و صنعت کارون توسط تیم خبره برزیلی

اختصاصی شوشترنامه|  کشت و صنعت کارون در آستانه تحولی بزرگ است، طرح اولیه دومنظوره شدن کشت و صنعت کارون شوشتر توسط تیم خبره برزیلی در مراحل نهایی است و بزودی ارائه می شود.
تیم خبره کارشناسی از کشورهای شیلی، برزیل و... این روزها در کشت و صنعت کارون فعالیت های مطالعاتی خود را در حال نهایی کردن هستند که تا دو هفته آینده طرح های اولیه برای دومنظوره کردن این شرکت بزرگ تولید کننده شکر را ارائه کنند.
رئیس تیم کارشناسی مستقر در این شرکت که از متخصصان خبره بین المللی در تولید شکر و بهبود بهره‌وری در این حوزه است در گفت و گویی اختصاصی با شوشترنامه اظهار کرد: بررسی‌های انجام شده برای دومنظوره شدن شرکت کشت و صنعت کارون و استفاده از مواد اولیه نیشکر و چغندر قند در مراحل نهایی است و بزودی برای تصمیم‌گیری نهایی به مدیر عامل این شرکت تحویل می‌شود.
«مارکو فاتوره» که نماینده شرکت «اینتریونیون» است می‌افزاید: تکنولوژی «دیفیوزر» در کشت و صنعت کارون قابلیت اجرا دارد و ما می‌کوشیم تا این شرکت در اسرع وقت با نظر مساعد هیئت مدیره و مدیرعامل به این تکنولوژی مجهز و برای تولید و ارتقای بهره‌وری آماده شود.
وی خاطر نشان کرد: این تکنولوژی در اروپا، برزیل و ... اجرا شده است ولی تعداد معدودی شرکت هستند که آن را اجرا کرده اند و با اجرا در کشت و صنعت کارون می توان ادعا کرد که این شرکت جزو 10 شرکت نخستی است که به این تکنولوژی مجهز می‌شود.
فاتوره درباره این تکنولوژی نیز افزود: این تکنولوژی قابلیت تولید همزمان شکر از نیشکر و چغندر قند را به شرکت می دهد، با اجرا کامل این تغییرات می‌توان روزانه 15 هزار تن نیشکر و همزمان 8 هزار تن چغندرقند را در شرکت به شکر تبدیل کرد که این مسئله قابلیتی بسیار تاثیرگذار است.
این کارشناس خبره شرکت بین‌المللی «اینتریونیون» درباره محدودیت‌های ایجاد شده در تحریم‌ها خاطر نشان کرد: در این قرارداد و اقداماتی که توسط تیم کارشناسی حاضر انجام می‌شود، تکنولوژی و دانش فنی به ایران داده می شود و بیش از 85 درصد تجهیزات قرار است در داخل ایران و با توانایی شرکت‌های داخلی ساخته شود، از طرفی برزیل هنوز با اجرای تحریم‌های آمریکا همراه نشده است.
وی خاطر نشان کرد: در کشورهای منطقه غول‌های تولید شکر مانند هند و پاکستان در راستای دومنظوره کردن شرکت‌ها اقدام کرده اند و ایران نیز با آغاز کار در کشت و صنعت کارون پای در عرصه این مهم گذاشته است.
فاتوره تاکید کرد: به محض تائید طرح که تا دو هفته آینده به کشت و صنعت کارون ارائه می‌شود، فعالیت برای اجرای آن آغاز خواهد شد، این تغییرات بین 12 تا 18 ماه به‌طول می انجامد.

*رونق تولید و اقتصادی منطقه اولویت اصلی است
مدیر عامل کشت و صنعت کارون در گفت و گویی اختصاصی در حاشیه نشست با تیم متخصص شرکت «اینتریونیون» با شوشترنامه حاطر نشان کرد: کشت و صنعت کارون دو سال است برای این مهم در حال برنامه ریزی است، کوشیدیم تا همه تصمیم سازان در این حوزه را متقاعد کنیم و در این زمینه از تیم خبره و توانمندی بهره بردیم.
عبدالمجید میرزاپور خاطر نشان کرد: وزیر محترم کشاورزی به بانک کشاورزی نامه داده است و درباره دومنظوره شدن کشت و صنعت کارون موافقت کرده و برای اجرایی شدن این تصمیم در حال فعالیت هستیم.
این مقام مسئول درباره رایزنی‌های انجام شده برای اجرایی شدن این تصمیم تاکید کرد: با شرکت‌های متعدد اروپایی مانند BMI و برخی شرکت‌های آلمانی، کانادایی و... رایزنی کردیم که همه این شرکت‌ها به دلیل تحریم‌ها مشارکت در این طرح را نپذیرفتند ولی شرکت «اینتریونیون» برزیل که متشکل از کارشناسان خبره شیلی، برزیل و... است مشارکت در این طرح مهم را پذیرفت و سفرهایی به کشت و صنعت کارون داشته است و بررسی‌های تیم تحقیقاتی و مطالعاتی این شرکت در مراحل نهایی است.
وی به قرارداد منعقد شده در این شرکت با شرکت «اینتریونیون» اشاره کرد و افزود: قرارداد منعقد شده در این شرکت 75 هزار یورو است و این قرارداد سه طرف دارد، بانک کشاورزی، کشت و صنعت کارون و وزارت جهاد کشاورزی.
مدیر عامل کشت و صنعت کارون با تاکید بر اینکه در دو هفته آینده طرح‌های اولیه این شرکت بین‌المللی به طرف قرارداد ارائه می شود تاکید کرد: پس از ارائه طرح‌ها دو ماه فرصت برای انتخاب و بررسی طرح‌ها داریم که با تیم کارشناسی هم هزینه و هم کارآرایی مورد نظر را بررسی می‌کنیم و برای اجرا اقدام خواهیم کرد.
وی به زمان اجرای این طرح نیز اشاره کرد و گفت: حداقل اجرای این طرح 12 تا18 ماه است که می کوشیم تا این مسیر کوتاه‌ترین زمان ممکن را طی کند.
وی به فواید اجرایی این طرح نیز اشاره و خاطر نشان کرد: با اجرای این طرح می توان سالانه 500 تا 600 هزار تن چغندر قند را به کشت و صنعت کارون تحویل و به شکر تبدیل کرد، فواید استفاده از چغندر قند به این دلیل است که درصد استحصال شکر از نیشکر 9 تا9.5 است ولی در چغندر قند 13 تا 15 درصد است که رقمی قابل توجه خواهد بود.
میرزاپور گفت: این شرکت با تبدیل 600 هزار تن چغندر قند در سال می تواند سالانه تا 80 هزار تن شکر سفید تولید کند که رقمی قابل توجه و از نظر سوددهی بسیار حائز اهمیت است.
وی به دیگر فوائد اجرای این طرح نیز اشاره کرد و گفت: تثبیت رونق اقتصادی، تناوب بسیار خوب در تولیدات کشاورزی، بهبود شرایط اقتصاد کشاورزی منطقه، رونق اقتصادی در منطقه پیرامون طرح، تولید حداقل 30 هزار تن خوراک دام از تفاله‌های این بخش از شرکت و... همه از مزایایی است که می‌توان برای این طرح عنوان کرد.
مدیر عامل کشت و صنعت کارون خاطر نشان کرد: کشت و صنعت کارون به صورت پایلوت در صنعت تولید شکر از نیشکر برای دو منظوره شدن انتخاب شده است، اگر در کشت و صنعت کارون این مهم اجرایی شود هفت تپه و طرح توسعه نیز در نوبت اجرای طرح هستند.
وی خاطر نشان کرد: با هزینه کمتر از 20 درصد مورد نیاز برای راه اندازی یک شرکت، شرکتی جدید بنا می شود و ظرفیت بسیار عالی و خالی برای فعالیت ایجاد می شود که باید کوشید کشاورزی منطقه با توجیه در این زمینه همراهی خود را برای تامین چغندر قند به صورت خرید تضمینی دریغ نکند.
میرزاپور درباره اجرای این طرح در سایر شرکت‌های نیشکر خوزستان مانند هفت تپه و توسعه نیشکر افزود: اگر این مسئله اجرایی شود می توان ادعا کرد که بین 800 تا یک میلیون تن شکر به ظرفیت تولید شرکت‌های خوزستان افزوده می‌شود که رقم قابل توجهی در خودکفایی شکر در کشور به شمار می آید.
وی درپایان تاکید کرد: ما برای بهبود شرایط نگرش‌ها را تغییر داده‌ایم و بر این باوریم که در هر شرایط سختی امکان تغییرات بزرگ و بهبود بهره‌وری وجود دارد و در این زمینه از هر فرصتی حتی تحریم و محدودیت و... بهره برده‌ایم و از ادامه مسیر کوتاه نمی‌آییم، همانطور که تنش‌های آبی شدید تابستان گذشته مانع از شکست و نابودی ما نشد، ترسالی بی‌سابقه نیز نمی‌تواند باعث کاهش تولید و ... شود، ما بر این باوریم که باید با طبیعت همراه بود و اجازه داده تا روند عادی طی شود و برای همراه کردن طبیعت و تغییرات از تجربه، دانش و فناوری بهره ببریم.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه