اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

شوشتر شهر ملی صنایع دستی معرفی شد

شوشتر شهر ملی صنایع دستی معرفی شد
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور گفت: سه شهر دزفول، شوشتر و اهواز به زودی شهر ملی صنایع دستی در کشور می شوند.
پویا محمودیان در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین نمایشگاه ملی اقوام در اهواز با اشاره به انتخاب چند شهر خوزستان به عنوان شهر ملی در حوزه صنایع دستی ادامه داد: به شرط تکمیل پرونده ثبت احرامی بافی شوشتر، کپو بافی و خراطی دزفول و مینای صبی اهواز آنها را در لیست شهرهای ملی صنایع دستی کشور قرار می‌دهیم. 
وی گفت: خوزستان استانی استراتژیک در حوزه صنایع دستی و هنرهای دستی به شمار می رود لذا در قبال آن مسئولیت زیادی احساس می‌کنیم و برنامه‌ریزی های زیادی برای ارتقای صنایع دستی و هنرهای دستی استان در دست اقدام داریم.
معاون صنایع دستی کشور با اشاره به بازارچه های نوروزی بیان کرد: یکی از جالبترین و درخور توجه‌ترین اتفاقات بهار امسال را بازارچه های نوروزی خوزستان رقم زدند در حالی که فروش کل بازارچه های کشور در سال 97 نسبت به سال گذشته رشد 49 درصدی را داشتند اما بازارچه های نوروزی خوزستان به تنهایی شاهد رشد 435 درصدی در حوزه فروش بودند.
وی ادامه داد: خوزستان در حوزه فروش بازارچه های نوروزی رتبه نخست کل کشور را به خود اختصاص داد که این رشد نشان می‌دهد خوزستان توانمندی های بسیاری دارد و گنجینه های درخور توجه و هنرمندان قابل اعتنایی دارد که هر کدام سرمایه های بی نظیری هستند.
محمودیان بیان کرد: خوزستان جزو معدود استانهایی است که نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی آن با اقبال خوبی در حوزه فروش رو به رو هستند درحالی که این اتفاق در استان های دیگر کمتر رخ می دهد.
وی با تاکید بر در نظر گرفتن برنامه ریزی های مختلفی خاص استان خوزستان بیان کرد: به زودی خبرهای خوبی از این حوزه به مردم خوزستان خواهد رسید.
معاون صنایع دستی کشور گفت: امیدوام در سفر آینده شاهد گشایش خانه ایرانی که با صنایع دستی استان خوزستان طراحی می شود باشیم این خانه می تواند قابلیت های بی حد و اندازه استان را به رخ همگان بکشد.
وی ادامه داد: امسال در حوزه ارتقای صادرات و حضور هنرمندان در نمایشگاه های خارجی خوب عمل شده و تقریبا اکثر هنرمندان و صنعتگران استان در این نمایشگاه ها شرکت کردند لذا امیدواریم با برنامه ریزی های پیش رو بتوانیم صادرات صنایع دستی و حضور صنعتگران در نمایشگاه های صنایع دستی خارج از کشور را پیش از پیش داشته باشیم.
محمودیان ادامه داد: رایزنی های بسیاری با منطقه آزاد اروند در رابطه با صنایع دستی انجام شده است و اتفاقات خوبی در راستای ایجاد مرکز و بازارجه صنایع دستی در ماهشهر را خواهیم داشت.
وی از گشایش اولین بازارچه دائمی صنایع دستی در استان خوزستان در آینده نه چندان دور خبر داد و اعلام کرد: ثبت جغرافیایی مینای صبی در آخرین مراجل قرار دارد.
معاون صنایع دستی کشور گفت: پس از پیگیری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان در رابطه با ثبت پوشاک سنتی مردم خوزستان و طرح این موضوع در چهاردهمین شورای فنی صنایع دستی کشور، لباس مردم عرب این استان، از منظر اصالت، هویت، مواد و مصالح اولیه آن، تکنیک و روش های تولید آن و طرح و نقوش سنتی آن مورد برسی قرار گرفت.
وی افزود: در نهایت صدور مجوز برای پوشاک سنتی مردم عرب بلامانع اعلام شد و کدهای تخصصی آن به زودی اعلام می‌شود.

کمبود امکانات زیرساختی هویت صنایع دستی را به نابودی می کشاند 
استاندار خوزستان وی با اشاره به انواع صنایع دستی در خوزستان بیان کرد: اگر توجه و اقدامات زیرساختی در حوزه صنایع دستی ایجاد نشود این هنر و هویت ممکن است رو به نابودی برود. 
غلامرضا شریعتی در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و دومین جشنواره ملی اقوام میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و بیان کرد: توجه به بازارهای صنایع دستی و نمایشگاه ها بستر تبادل داشته ها و تقویت صنایع دستی را فراهم می آورد. 
وی افزود: گسترش فعالیت صنایع دستی می تواند حفظ هویت و ایجاد فرصت برای نسل جوان باشد.‌‌‌‌‌

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه