اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

ایران بزرگترین وارد کننده پارچه مشکی جهان

هر‌ساله با آغاز دهه محرم بازار فروش پوشاک مشکی در کشور داغ‌تر از هر زمان دیگر می‌شود و در این بین گاهی قیمت برخی از لباس‌ها و مانتوهای مشکی به حد بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا می‌کند. اما امسال ظاهرا این افزایش قیمت‌ها بی‌سابقه‌تر است و به‌عنوان مثال طی چند روز گذشته وقتی به سایت‌های اینترنتی خرید کالا و برخی از فروشگاه‌های شمال شهر تهران مراجعه می کنیم، قیمت برخی از پیراهن‌های مشکی با برندهای خاص را یک‌میلیون تا یک‌میلیون و دویست‌هزار تومان اعلام کرده‌اند. این قیمت‌گذاری‌ها در شرایطی است که قاچاق پوشاک به‌ویژه پارچه مشکی این روز‌ها به یک معضل تبدیل شده ، اما ظاهرا این پیراهن‌های مشکی به شکل قانونی وارد کشور می‌شوند. در این بین رئیس اتحادیه پیراهن‌فروشان و پیراهن‌دوزان نیز این امر را تایید می‌کند و می‌گوید: پیراهن مشکی‌های خارجی و برند هم در بازار موجود است به‌طور مثال پیراهنی با برند خاص یک‌میلیون و ۲۵۰‌هزار تومان به فروش می‌رسد .قیمت تمام شده بر اساس نرخ دلار سه ماه قبل محاسبه می‌شود و تفاوت قیمت آن به اندازه تغییر قیمت دلار است، یعنی سال گذشته که دلار ۴۲۰۰ تومان بود و سه ماه پیش که ۱۴‌هزار تومان، به این معنی است که یعنی بیش از سه برابر افزایش قیمت پیراهن مشکی داشتیم. حسین آقاکوچکی افزود: پیراهنی که در مغازه فروخته می‌شود قیمت آن از ۶۰‌هزار تومان تا ۲۵۰‌هزار تومان نوسان دارد که این تفاوت قیمت به‌دلیل داخلی یا خارجی‌بودن پارچه، دوخت و کیفیت است. آقاکوچکی تصریح کرد: با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان و کسبه سعی دارند با کمترین سود کالای خود را به فروش برسانند به خصوص پیراهن مشکی که فقط برای این ایام مناسبت دارد و اگر باقی بماند دیگر مشتری ندارد. به‌طور کلی چون پوشاک جزو کالاهای اساسی نیست و اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که بیشتر مردم در صورت اجبار اقدام به خرید می‌کنند فروشندگان نیز فقط به اندازه اینکه چراغ مغازه روشن بماند سود می‌گیرند تا بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

اين صحبت‌ها و افزايش نرخ پيراهن‌هاي مشکي در حالي مطرح مي‌شود که ايران بزرگترين وارد‌کننده پارچه‌ها و البسه مشکي در جهان است. طبق آمار در سال 97، معادل 14‌هزار و 205 تن پارچه مشکي به ارزش 86‌ميليون و 538‌هزار دلار از کشور‌هاي چين، امارات متحده عربي و ترکيه وارد کشور شده است؛ اين در حالي است که در اين سال معادل چهار‌هزار و 640 تن پارچه مشکي به ارزش 16‌ميليون و 752‌هزار دلار از ايران به کشور‌هاي عراق، افغانستان، کانادا، آلمان، آذربايجان، قزاقستان، ترکمنستان و ژاپن صادر شده است.
يک نماينده مجلس با اشاره به آغاز ماه محرم و افزايش تقاضاي مردم براي خريد پارچه‌هاي مشکي، به «آرمان ملي» مي‌گويد: خوشبختانه از نظر توليد و توزيع پارچه‌هاي مشکي در کشور هيچ‌ محدوديت و مشکلي نداريم، چراکه اين پارچه‌ها در داخل توليد مي‌شود. عبدالله رضيان مي‌افزايد: متاسفانه 95‌درصد پارچه البسه مشکي موجود در بازار، خارجي است و اين موضوع به‌دليل نبود تکنولوژي و فناوري توليد کالا‌هاي مرغوب در کشور است. رضيان درباره وضعيت قيمت و نظارت بر نرخ در بازار طي ماه محرم خاطر نشان مي‌کند: در واقع براي انجام اين کار بايد نظارت از طريق سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و تعزيرات انجام شود.

سوء استفاده از باور مردم
يک کارشناس اجتماعي نيز در اين رابطه به «آرمان ملي» مي‌گويد: هر زمان که يک اتفاق يا مناسبتي در کشور رخ مي‌دهد، پاي دلالان به بازار باز مي‌شود و آنها از احساسات مردم سوءاستفاده مي‌کنند. مهدي ياوربيگي در ادامه خاطرنشان مي‌کند: به شکل عمومي پيراهن مشکي مختص اين ماه است، مگر اينکه فرد براي مراسم درگذشت اقوامش بخواهد يک پيراهن خريداري کند، هر زمان تقاضا بيشتر از عرضه بود، ما شاهد اين افزايش قيمت‌ها به شکل نجومي بوده‌ايم. قاچاق پوشاک به‌ويژه پارچه مشکي اين روز‌ها به يک معضل اساسي و انحصاري تبديل شده است؛ متاسفانه قاچاق پوشاک به‌طور انحصاري به دست کشورهايي چون ژاپن، تايوان، مالزي، چين و کشور‌هاي آسياي جنوبي افتاده است. همه‌ساله با نزديک شدن به ايام سوگواري اباعبدالله، بازار پيراهن مشکي رونق مي‌گيرد، به‌طوري که از يک ماه قبل توليدي‌ها بخشي از ظرفيت خود را به توليد اين مدل پيراهن اختصاص مي‌دهند.بخشي از بازار در اختيار توليدات چين و ترکيه است که قسمتي از آنها به‌طور قاچاق وارد کشور شده و بعضا کيفيت خوبي ندارد و با قيمت پايين در بازار پخش شده است. اين يک واقعيت است که بيشترين مصرف‌کننده اين گونه اقلام ما ايرانيان هستيم که در طول 40 سال، ميليارد‌ها دلار هزينه صرف واردات کرده‌ايم که حتي با يک سوم اين هزينه مي‌توانستيم توليدات داخل را تقويت کنيم. متاسفانه دست‌هاي آلوده به واردات، اجازه توليد در داخل کشور را نمي‌دهند و حتي چند صد توليدي به‌دليل مشکلات مالي از رده خارج شده‌ است. مجوزها، عدم حمايت‌ها و سنگ اندازي‌ها ماحصل اين است که توليد‌کننده داخل دوام نياورد و به سمت واردات رو آوريم. وي در ادامه بيان کرد: ما ايراني‌ها، تنها هدف بازار توليد کشور‌هاي وارد‌کننده پوشاک مشکي هستيم که اين براي ما ناگوار است.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه