اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

۱۲۶ هزار تن شکر در شرکت کارون تولید شد

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون گفت: ۱۲۶ هزار تن شکر در سال زراعی ۹۷-۹۸ در این شرکت تولید شده است.
عبدالمجید میرزاپور در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار در سالن جلسات شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون افزود: امیدواریم میزان تولید شکر کارخانه در سال زراعی۹۸-۹۹ به ۱۴۶ هزار تن برسد.
وی خشکسالی، تورم، تحریم، بالارفتن نرخ ارز، ترسالی و سیل را از جمله مشکلاتی دانست که شرکت کشت وصنعت نیشکر کارون در سال زراعی۹۷-۹۸ با آنها مواجه شد و گفت: سال مذکور سال تمام بحران ها برای نیشکر بود.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت کارون با بیان اینکه هر یک از این بحران ها می توانست هر شرکتی نیشکری را ساقط کند، گفت: این شرایط سخت با تلاش مجموعه کارکنان کشت و صنعت کارون منجر به تجربه ای با ارزش و نهایتا تولید حداکثری از محصول این شرکت گردید.
وی افزود: شرایط سخت و غافلگیر کننده جوی آسیب فراوانی به محصول نیشکر وارد نمود ولی با تلاش فراوان برای کاهش تلفات نیشکر توانستیم در تولید شکر و نیشکر از تمام شرکت های استان پیشی بگیریم این در حالیست که سایر شرکت های نیشکری استان  در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصد افت محصول و تولید شکر داشته اند. 
وی افزود: البته حدود هشت هزار تن شکر زرد هنوز در انبارها موجود است لذا میزان دقیق شکر نهایی بعد از تخلیه کامل انبارها مشخص می شود. 
میرزاپور درخصوص تسویه بدهی های سنواتی و انباشته شرکت گفت: کل بدهی شرکت های گاز و برق  تسویه شده وهم اینک پس از گذشت ۴۰ سال از عمر شرکت برای نخستین بار است به روز شده ایم و تلاش بر این است که بدهی سنواتی بیمه را که بخش اعظم آن پرداخت شده را با استفاده از قوانین بخشودگی جرائم تهاتر نمائیم و البته در پرداخت بدهی جاری نیز به روز هستیم ضمن اینکه به جد پیگیر راه حلی برای توافق به منظور تسویه بدهی های انباشته ۴۰ سال گذشته به شرکت آب هستیم و با این شرکت نیز در پرداخت جاری تقریبا به روز شده ایم.
وی با بیان اینکه در پنج سال حضور من در شرکت به جز سال اول هیچ تسهیلاتی از بانک کشاورزی (صاحب سهام)دریافت نکرده ایم و کل پرداختی ها از جمله سنوات پرسنل که رقم ریالی چشمگیر و قابل توجهی است نیز مستقیم از درآمد حاصله شرکت تامین شده است. مدیر عامل شرکت کشت و صنعت کارون در ادامه گفت : غنی کردن منطقه با دانش نو به جهت تولید ثروت وافزایش درآمد توسط بخش خصوصی موجب ایجاد اشتغال می شود واین مهم را یکی از تکالیف شرکت برشمرد.
وی گفت: خوشبختانه امروز بواسطه فعالیت این شرکت در تشویق و ترغیب بخش خصوصی که عموما شهروندان بومی منطقه هستند، تشکل های اقتصادی قوی همراه با  افزون بر چهار هزار فرصت شغلی از سال ۹۳ تاکنون از طریق برون سپاری امور پیرامون شرکت ایجاد شده است. 
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون اظهار داشت: سال گذشته اعلام کردم شرکت به فروش نمی رسد امسال هم می گویم این اتفاق نخواهد افتاد چرا که وضعیت شرکت هر روز و از هر لحاظ بهتر می شود.
وی در همین خصوص افزود:  اگر بنا بود این شرکت به فروش برسد طرح توسعه  دو منظوره نمودن دریافت نیشکر و چغندر قند در آن که توسط تیم مجربی از برزیل در دست مطالعه و طراحی نهایی است اجرا نمیشد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون افزود: با دو منظوره نمودن یکی از آسیاب های سه گانه کارخانه که برای نخستین بار در ایران و در این شرکت اجرا میشود روزانه۱۵ هزار تن نیشکر و هشت هزار تن چغندرقند قابل استحصال است و این اقدام تحولی بزرگ در صنعت شکر ایران است که می تواند منطقه را از لحاظ تولید ثروت غنی و متحول نماید.
وی با بیان اینکه دومنظوره کردن شرکت  علاوه  بر اینکه اقتصاد منطقه را متحول می کند، اظهار داشت: تبدیل نیشکر و چغندرقند به شکر  و نیز ساخت بیش از ۸۰ در صد از قطعات این پروژه در کشور که خوزستان می تواند بیشترین سهم را از آن به خود اختصاص دهد به طور همزمان موجب کاهش نرخ بیکاری  در منطقه نیز خواهد شد.
میرزاپور افزود: برای تولید ۱۰ میلیون تن چغندرقند در خوزستان باید حدود ۱۲۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی منطقه زیر کشت برود که این موضوع موجب تبدیل خوزستان به قطب مهمی از کشت چغندر و تولید شکر در کشور خواهد شد و کشاورزان شمال استان خوزستان سهم مهمی در این تحول خواهند داشت.
میرزاپور اظهار داشت: از آنجائیکه تولید و تامین علوفه دامداری ها بخش مهمی از نیازهای کشور است، کشت ذرت علوفه ای همزمان با حفظ محصول نیشکر در کنار هم به عنوان یکی از راه کارهای کاهش آسیب های ناشی از دوره خشکسالی و تواتر بارندگی های سال گذشته پس از بررسی های کارشناسانه در دستور کار معاونت های کشاورزی و برون سپاری قرار گرفت و تلاش شده با استفاده از این روش ضمن حفظ ریشه نیشکر برای بهره برداری  سال زراعی ۹۹_۴۰۰ مبادرت به تولید تلفیقی خوراک دام نیشکر و ذرت چاپر شده وهمزمان استفاده دومنظوره از زمین و کسب درآمد با مشارکت بخش خصوصی نمود و یکی از چالش های دیرینه نیشکر را برای نخستین بار به فرصتی طلایی تبدیل کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا شرکت برنامه ای برای جذب نیرو در دستور کار دارد گفت: شرکت در مقطع فعلی نیاز به جذب کارشناس دارد تا ضمن آموزش و کسب تجربه برای آینده نیز نیروهای جوان امور شرکت را اداره نمایند ودر همین راستا به دنبال ساز کار مناسب آن هستیم تا شرکت در آینده با کمبود کارشناس های مربوطه مواجه نگردد.
وی درخصوص برون سپاری کشت نیشکر در شرکت کارون نیز گفت: هم اکنون افزون بر از هفت هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین های شرکت به صورت برون سپاری اداره و کشت می شوند و این رقم در سال ۹۹ به میزان ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار خواهد رسید.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر کارون همچنین درخصوص قیمت مصوب شکر اظهار داشت:  هر کیلوگرم شکربه نرخ مصوب برای کارخانجات تولیدی۳۰ هزار ریال است درحالیکه همین محصول را  دولت هر کیلوگرم ۳۴ هزار ریال و بازرگانی دولتی بیش از این مبلغ عرضه می نماید این در حالیست که نرخ تمام شده هر کیلو شکر در حال حاضر بیش از ۴هزارو ۶۰۰ تومان است و همین نقیصه بزرگ کمر تولید کننده را میشکند و صنایع نیشکری استان را که افزون بر۳۰هزار شاغل مستقیم دارد به ورطه ورشکستگی و رکود می کشاند.
وی در ادامه همین موضوع با اشاره به سیل اخیر و تاخیر در برداشت نیشکر افزود: شرکت هایی که ماهیت آنها چغندری است و عموما در دیگر استان های کشور هستند محصول خود را زودتر برداشت و شکر تولیدی را به نرخ مصوب بدون کمترین مشکل فروخته اند  ولی شرکت های نیشکری با لحاظ نمودن تاخیر بی سابقه برداشت و افزایش غافلگیرانه نرخ بی سابقه تورم با مشکل مواجه شدند و سازمان صمت نیز  با بی توجهی به این مشکل گرفتاریهای ناشی از فاصله بین قیمت واقعی تمام شده شکر و نرخ کاذب مصوب را دو چندان نمود و از طرفی دونرخی شدن قیمت و تلاطم ناشی از کمبود شکر منجر به ورود دلالان و واسطه های حواله به دست که عمدتا متخصصان رانت با تجارب بحران کمبودهای گوشت، مرغ و...بودند گردید و فشارهای متعددی برای همکاری و تحویل شکر به این طیف از خریداران که بیشتر آنها هرگز طی ۴۰ سال اخیر مشتری این شرکت نبودن وارد گردید اما با شناخت از بازار و تحولات پیرامون بازار شیرین و وسوسه برانگیز شکر با قاطعیت
اجازه ندادیم کسی از شکر تولیدی این شرکت که حاصل دسترنج هزاران کارگر سخت کوش این مجتمع که از بام تا شام در شرایط سخت و طاقت فرسا کار میکند رانت بخورد و همچنان با افتخار و سربلندی از بیت المال و حقوق صاحبان واقعی این ثروت ها صیانت میکنیم و اعتقاد داریم پشت این فشارها و پرونده سازی ها دست های پنهانی برای سو استفاده های کلان است و سازمان صنعت ومعدن خوزستان باید در این خصوص شفاف سازی نماید و از دستگاه های قضایی نیز می خواهیم در راستای رسالت خود از انتشار فساد ناشی از رانت خرید و فروش کاذب شکر و چگونگی صدور حولجات مشریان معرفی شده ورود کنند.وی در ادامه تشریح فعالیت های این شرکت گفت: به جهت حمایت از محیط زیست و مشارکت در احیا گونه های جانوری و گیاهی در حال انقراض با هماهنگی سازمان محیط زیست اقدام به تفکیک ۲۵ هکتار از اراضی شرکت و تجهیز اصولی آن با رعایت استاندارد های توصیه شده سایت حیات وحش شده است و بزودی اولین گروه جانوری شامل گوزن، آهوو بزکوهی به این مرکز وارد می شود و در کنار آن باغ پرندگان و  خرگوش بومی منطقه نیز نگهداری خواهد شد تا پس از تکثیر برای نخستین بار بعد از گذشت ۴۰ سال یکبار دیگر شاهد رها سازی گونه های مورد اشاره در زیستگاه اصلی آنها و احیا مجدد زندگی جانوری منطقه باشیم ضمن اینکه این اقدام برای نخستین بار در یک مجتمع تولیدی در کشور صورت گرفته است و در آینده گسترش خواهد یافت.
میرزاپور با تقدیر از حمایت های مسئولان از جمله بانک کشاورزی(صاحب سهام)، استاندارمحترم، فرمانداران، امام جمعه محترم، نماینده محترم شهرستانهای شوشتر و گتوند در مجلس، نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی آینده شرکت را با اراده مجموع همکاران خوش فکر شرکت درخشان توصیف کرد
مهندس میرزاپور در حاشیه این نشست با تجلیل از خبرنگاران از آنها خواست مجموعه شرکت کارون را نقد کنند چراکه نقد، ضعف ها را نمایان می سازد و موجب پویایی شرکت می شود.
تجلیل از خبرنگاران و بازدید از سایت ۲۵ هکتاری پرورش آهو، گوزن، بزکوهی و خرگوش شرکت نیشکر کارون از دیگر برنامه های روز خبرنگار در این شرکت بود.شرکت کشت و صنعت نیشکرکارون در بین شهرستان های شوشتر ، گتوندو دزفول واقع است. ظرفیت اسمی این کارخانه ۲۰۰هزار تن شکر در سال است و منبع آب مزارع آن از پشت سد تنظیمی گتوند و رودخانه دز تامین می ‌شود. 
شرکت خوراک دام کارون، شرکت فورفورال، شرکت نئوپان کارون، شرکت پرورش ماهی کارون، شرکت کاغذسازی کارون از صنایع جانبی کشت و صنعت کارون به شمار می آیند که به صورت مستقل و بخش خصوصی اداره می شوند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه