اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

حکم تخلیه‌ای برای نیت وقف

مجتبی نارنج پور-نویسنده| به‌واسطه اینکه هفته‌نامه باید هفته‌ای یک‌بار چاپ شود، محدودیت زیادی وجود دارد، سوژه‌ها مانند فرصت‌ها و ابرهای بهاری می‌آیند و می‌روند و نویسنده تنها باید ببیند و موهایش سفید شوند که اگر چاپ داشتیم چه که نمی‌شد. در یک هفته گذشته خبری که ابتدا در فضای مجازی از حکم صادره دستگاه قضا در شوشتر منتشر شد همه را شوکه کرد، قاضی محمدی حکم به تخلیه ملک پلاک 2/5112 بخش مرکزی شوشتر داده است، این پلاک دقیقاً به ساختمان امور تربیتی قدیم و نهاد نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی اشاره دارد.
ابتدا همه‌چیز در حد حدس و گمان بود که یک‌باره مصاحبه اختصاصی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شوشتر با سایت شوشترنامه این گمانه‌زنی‌ها را تائید و حکم صادره را قطعی اعلام کرد.
ابتدا از دستگاه قضا در شهرستان شوشتر که فارغ از هرگونه مصلحت‌اندیشی(فارغ از کلیت موضوع) به اقدام شجاعانه‌ای همچون صدور حکم تخلیه برای این ملک اقدام ورزید باید دست‌مریزاد گفت و از دادستان محترم و قاضی عزیز این پرونده برای این برخورد شجاعانه تشکر کرد، امید است این روحیه ضمن تقویت به سایر دستگاه‌ها نیز تزریق شود.
حکم تخلیه نه به خاطر نماینده محترم شوشتر و گتوند و نه به خاطر مسائل سیاسی که این روزها در فضای مجازی برخی تلاش دارند تا با پرداختن به آن به فضای احساسی شهرستان دامن بزنند و جو را -با بندهای قانونی که مستاجر می تواند مال‌الاجاره را واگذار کند و در ادامه اش نیز چند بند و تبصره قانونی درج کنند که بی شک قاضی محترم از این بندها اطلاع کامل داشته و حکم صادر کرده است- از برخورد منطقی با موضوع به شرایط غیر از آن تبدیل کنند بلکه تنها به دلیل یک مسئله حقوقی، قضایی و صدالبته شرعی صادرشده است.
ملک موصوف از موقوفه‌های مسجد میرشکار است، مسجدی که تقریباً با این ملک کمتر از 100 متر فاصله دارد، نیت موقوفه استفاده برای امور آموزشی است، اوقاف باید به دلیل وظیفه شرعی که بر عهده دارد و داشته است، برای تخلیه این ملک اقدام کند زیرا در حال حاضر که ان شاالله استفاده از این ملک برای گره‌گشایی از امورات مردم است ولی هر چه هست اقدامات در این ساختمان آموزشی و تعلیمی نیست، -یعنی آنچه که نیت واقف در روز وقف بوده- در غیر این صورت باید از این دستگاه می‌پرسیدیم که چرا این کار را نکرده است.
وقف در اسلام یک اصل است، اصلی که برای آن فتوا، احکام و استفتاء وجود دارد، به این دلیل اهمیت آن در اسلام بر کسی پوشیده نیست و امتداد وقف نیز تنها به دلیل اعتمادی است که به متولی این امر در کشور وجود دارد، اگر دستگاه متولی در زمینه‌ای مانند پلاک 2/5112 کوتاهی می‌کرد همین افرادی که امروز منتقد برخورد با مستأجر این پلاک یعنی آموزش‌وپرورش هستند صد آه و افغان نمی‌کردند که آهای اسلام به خطر افتاد و با نیات واقفان سلیقگی برخورد می‌شود و چه و چه؟ برخی نیز تلاش کردند که این اقدام اوقاف را به انتقاد به حق نماینده مردم شوشتر و گتوند به قیمت قبور ربط دهند که فکر می‌کنم تلاشی مذبوحانه و بی ربط است زیرا آن انتقادها و اقدامات که تاکنون به جایی نرسیده است که اوقاف در این بخش دست به اقدامی زده باشد و به نوعی گرو کشی کرده باشد از سویی که امور شرعی را نمی توان به چنین مسائلی ربط داد، آنچه مهم است شرع مقدس است که از این امور بری است.
اوقاف وظیفه داشته است با واگذاری مجدد این ملک از سوی آموزش پرورش استان خوزستان در جهت غیر از نیت واقف برخورد کند و بی‌شک دستگاه قضا نیز بدون توجه به اینکه چه کسی در حال حاضر در این ملک مستقر است حکم به تخلیه این ملک داده است.
بهتر است در این زمینه قدری با چشم‌باز به بررسی مسئله بپردازیم، در کنار این ملک اوقاف برای دریافت پذیره نیز از اداره آموزش‌وپرورش در املاک دیگری شکایت نزد دستگاه قضا برده است، و در آن شکایت نیز حکم به نفع اوقاف صادرشده است-فارغ از اینکه بسیاری تلاش داشتند در روزهای گذشته اوقاف را به کوتاهی در امور موقوفه‌ها محکوم کنند- اگر اوقاف در آن املاک حکم تخلیه را اجرا نکند و حتی شکایت خود را پس بگیرد و .... حرجی بر او نیست، زیرا بر اساس نیتی که در وقف ذکرشده است ازملک‌ها در حال استفاده هستند و اشکال شرعی پیش نمی‌آید، حال می‌توان ریالی کمتر و یا ریالی بیشتر(البته با حذف چهار صفر از پول ملی معلوم نیست این آخرین ریال باشد یا خیر!) توافق کرد و قرارداد را ادامه داد ولی در خصوص پلاک 2/5112 قطعاً این‌چنین نخواهد بود (البته بر اساس اطلاعات موجود نویسنده این ادعا قابل‌طرح است.)
برخورد احساسی، تلاش در ایجاد جو غیرمنطقی و صدالبته توهین به برخی از زحمت کشان اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شوشتر، چه رئیس قبلی این اداره چه کارمندان خدوم این اداره هیچ توجیه منطقی که ندارد هیچ، بلکه بسیار مضموم و ناپسند است، البته امیدواریم که بااحساس تکلیف فرماندار شهرستان شوشتر در برخورد با چنین رفتارهایی در فضای مجازی شهرستان هرچند دیر ولی اقدامی شایسته انجام شود.
فارغ از اینکه این حکم صادره اجرا شود یا خیر، کس یا کسانی از اجرای حکم ممانعت کنند یا خیر، نحوه مواجهه با این حکم نیز بسیار جالب‌توجه بود، بهتر آن بود که نماینده محترم شوشتر و گتوند نیز در این زمینه بیانیه‌ای صادر می‌کرد و حتی‌الامکان از رأی صادره استقبال می‌کرد، زیرا در چنین شرایطی مقابله با اجرای حکم قدری منطقی‌تر به نظر می‌رسید.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه