اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

هیچ احتکاری در کار نیست؛ شکر از ماه ها پیش، پیش فروش شده است

مدیر عامل کشت و صنعت کارون گفت: هیچ خبری از احتکار شکر نیست، کشت و صنعت کارون از ماه ها پیش شکر خود را پیش فروش کرده است و در حال عمل به عهدات خود است.
عبدالمجید میرزاپور در گفت و گویی اختصاصی با شوشترنامه درباره اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها درباره جریمه میلیاردی کشت و صنعت کارون به دلیل احتکار شکر و بازی با قیمت شکر اظهار کرد: اصلا خبری از احتکار نیست، کشت و صنعت کارون شکر را از ماه ها پیش فروش کرده است، به این دلیل در حال حاضر به تعهدات خود طبق قراردادهای منعقده عمل می کند.
وی افزود: نمی دانم چه دست هایی پشت پرده است که می خواهند کشت و صنعت و تولید شکر در کشور نابود شود، وقتی همه نهاده ها بین 300 تا 500 درصد رشد داشته و دولت در ابتدای سال با افزایش 34 درصدی حقوق کارگر به این مهم نیز صحه گذاشته است، اصلا مگر امکان دارد قیمت تمام شده شکر همانی باشد که در سال گذشته بوده است، معقول است؟
مدیر عامل کشت و صنعت کارون شوشتر خاطر نشان کرد: در سال گذشته سنگ غلطک آسیاب خریداری کرده ایم 45 میلیون تومان امسال همان سنگ تولید شهرک صنعتی اهواز 128 میلیون تومان شده است، کیسه برای عرضه شکر در سال گذشته 620 تومان بوده و امسال به یکهزار و 200 تومان با افت شدید کیفیت نیز مواجه شده است، این روند به نظر شما قیمت تمام شده شکر را تثبیت می کند یا افزایش می دهد؟
وی به نگرش ها به شرکت های نیشکری معترض است و افزود: شرکت نیشکر هفت تپه به دلیل مسائل اجتماعی از همه این نظارت ها معاف شده است، همه شرکت های چغندری نیز با معافیت مواجه شدند، فقط شرکت های نیشکری با برخورد شدید مواجه هستند، این روند به نابودی سریع این صنعت کمک شایانی می کند.
میرزاپور تاکید کرد: کشت و صنعت کارون شوشتر 150 خودروی سنگین برای حمل نیشکر دارد، در سال 96 یک حلقه لاستیک برای این خودروها 300 هزار تومان بود، سال 97 این رقم به 700 هزار تومان و در حال حاضر به 3 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است، فروشنده برای فروش لاستیک 3 میلیون و 200 هزار تومانی حاضر به دادن فاکتور نیست، چه کار کنیم؟
مدیر عامل بزرگترین شرکت تولید کننده شکر سفید در خاورمیانه تاکید کرد: روغن برای خودروهای شرکت 70 درصد افزایش قیمت داشته است، روغن 40 موتور که اصلا پیدا نمی شود، کسی نمی پرسد این شرکت چطور با این همه مشکل هنوز سرپاست؟ کسی نمی خواهد برای تلاش شبانه روزی برای تولید و اشتغال در این شرکت جویای امور شود؟
وی عنوان کرد: الکترود برای جوشکاری یا پیدا نمی شود و یا اگر هم بتوان به سختی پیدا کرد، 400 درصد افزایش داشته است، مایع دکستران که برای شست و شوی در شرکت استفاده می شود سال قبل لیتری 200 هزار تومان بوده است، امسال به 2 یمیلون و 500 هزار تومان رسیده است، جایگزین داخلی هم استفاده می کنیم، جواب نمی دهد؛ چاره چیست؟
وی با گلایه از افزایش بی رویه قیمت نهاده های کشاورزی تاکید کرد: نه حاضرند نهاده دولتی به ما دهند، نه حاضرند یارانه در این بخش بدهند، فقط به صورت دستوری قیمت را تثبیت می کنند، دستوری نمی توان کارخانه داری کرد و نمی توان صنعت را سرپا نگهداشت، این هشداری است برای آینده صنعت شکر خوزستان.
میرزاپور با تاکید بر اینکه در حمل نیشکر از مزرعه کارخانه نیز مشکل داریم، عنوان کرد: سال قبل نیشکر را تنی 4 هزار و 500 تومان حمل می کردند، امسال همان نیشکر را تنی 10 هزار تومان هم می دهیم حاضر نیستند جابجا کنند، این مسئله باعث شده است که کارخانه ظرفیت خالی داشته باشد، در هر شیفت باید 4 هزار و 500 تن نیشکر به کارخانه بیاوریم، با فشار و مشکلات زیاد اگر بتوانیم 3 هزار تن حمل کنیم، مشکلات در این عرصه جدی است.
وی خاطر نشان کرد: کشت و صنعت کارون 2 هزار و 500 اشتغال مستقیم دارد، این اشتغال هم در حال تهدید است، تابستان سال قبل کم آبی را علم کردند الان هم مشکلات و ... صنعت نیشکر در خوزستان به شدت در حال تهدید است، این تهدیدات از خارج استان اعمال می شود.
وی به بخش خودگردان کشت و صنعت کارون برای مزارع نیشکر اشاره کرد و گفت: قیمت ها به نحوی در حال افزایش است که اصلا فرصت محاسبه قیمت تمام شده به مدیران را نمی دهد، امسال هنوز با این قیمت ها نتوانسته ایم قیمت خودگردان را تعیین کنیم، البته متقاضی در این زمینه با قیمت های نهایی پیدا نمی شود.
میرزاپور خاطر نشان کرد: قرار بوده است که 200 هزار تن شکر خام به کشور وارد کنند، 60 هزار تن نیز سهم کشت و صنعت کارون است، این شکر در شرکت ها قرار است سفید و به بازار عرضه شود، هنوز خبری از واردات و اختصاص ارز به این مهم نیست.
وی به قیمت حمل شکر به سراسر کشور نیز اشاره کرد و گفت: قیمت ها برای حمل بین 25. تا 350 درصد رشد داشته است، اصلا خودروهای سنگین حاضر نیستند پیشنهادهای ما را گوش کنند، زیرا قیمت ها برای آنها نیز رشد چشم گیری داشته است.
میرزاپور درباره مشکلات پیرامون صنعت شکر افزود: در استان عزمی برای رفع مشکلات نیستف ما نمی دانیم باید مشکلات خود را به کجا عرضه کنیم، از سویی ادارات تعزیرات و بازارگانی نیز تنها به اعمال قانون و ... فکر می کنند و کسی حاضر نیست مشکلات تولید کننده را بشوند.
وی همچنین درباره توزیع شکر در بازار شوشتر تاکید کرد: در شهرستان شوشتر بین دو عامل توزیع به نام های «یاحقی» و «سعدی» از ابتدای سال(از ۱۴ فروردین ماه تا ۲۴ اردیبهشت ماه) تاکنون کشت و صنعت کارون ۲۰۵ تن شکر توزیع کرده است.
مدیر عامل کشت و صنعت کارون افزود: در سه نوبت به ترتیب ۳۰، ۱۰ و ۳۰ تن شکر(جمعا ۷۰ تن) به عامل توزیع «یاحقی» و ۱۳۵تن نیز به عامل توزیع «سعدی» شکر اختصاص یافته که با قیمت دولتی تعیین شده تحویل شده است.
وی خاطر نشان کرد: این توزیع به خاطر آن انجام می شود که مردم شوشتر از مجاورت با این شرکت انتفاع داشته باشند، همانگونه که این شرکت به دلیل برداشت محصول برای مردم معضلاتی ایجاد می کند، از قیمت مناسب محصول نیز بهره مند شوند.
میرزاپور تاکید کرد: به منظور حمایت از شرکت های مجاور شهرستان تاکنون ۱۶۵ تن شکر به شرکت «نخل بستان» (تقریبا به صورت متناوب و یک روز در میان ۱۵ تن)و به صورت متناوب یک روز در میان ۱۰ تن به شرکت «آذین شوشتر» شکر اختصاص داده ایم.
وی خاطر نشان کرد: معتقدیم این روند برای حمایت از مردم شوشتر باید ادامه داشته باشد و با رغبت این مهم را ادامه می دهیم.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه