اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

دستاوردهای افطار انجمن یاوران شوشتر تشریح شود

 مجتبی نارنج پور-روزنامه نگار: آخرین شب جمعه ماه مبارک رمضان، همیشه جلسه افطاری از سوی انجمن یاوران شوشتر در تهران برگزار می‌شود، این نشست با حضور مسئولان شهرستان شوشتر، نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی و شهردار و.. برگزار می‌شود و منحصر به امسال نیست و هر ساله این نشست برگزار شده و با نذورات اعضا و شرکت کنندگان چنین مراسمی برپا می‌شود.
ابتدا برگزاری چنین تجمعاتی را در پایتخت ارج نهاده و برای برگزار کنندگان آن که بی شک با نیت پاک این مجال را برای دور همی سالانه فراهم می‌آورند آرزوی توفیق دارم، ولی تاکنون کسی به این بررسی نشسته است که برگزاری این نشست‌ها تاکنون چه سودی برای شوشتر داشته است؟
برگزاری این افطاری صرفاً برای صرف افطار، دور همی و شعرخوانی و گزارش عملکردی از سوی مسئولان است یا واقعاً پشت این نشست‌ها کار کارشناسی و اقداماتی در سطح شهرستان انجام شده که خبری از آن منتشر نشده است؟
در سال‌های نچندان دور (تقریباً شش سال پیش) از سوی همین انجمن یاوران شوشتر در تهران قرار شد که یک کلنیک تخصصی در شهرستان شوشتر برپا شود، کلینیکی که نه خیریه بود و نه قرار بود کار خیریه کند، بلکه قرار بود کار غیرانتفاعی انجام دهد و برای این کلنیک حتی زمین نیز در شهرستان شوشتر اختصاص یافت، این کلنیک کلنگ زنی هم شد ولی سنگی روی سنگ گذاشته نشد و مجوزهای اخذ شده در این زمینه باطل شد.
نفس برگزاری این نشست‌ها باید به عملکردی بجز صله رحم، دید و بازدید و .... ختم شود، در غیر اینصورت نمی‌توان نام انجمن بر آن نهاد، فعالیت اجتماعی که کارکردی برای جامعه مسما به این انجمن ( یعنی شوشتر) نداشته باشد واقعاً چه فعالیتی است؟ اصلاً می‌توان چنین فعالیتی را چه نام نهاد؟
بهتر است قدری بی پرده‌تر به این موضوع نگاه کنیم، این انجمن چه کارکردی دارد؟ دستاورد نشست‌های سالانه این انجمن در سال‌های گذشته بجز برگزاری افطار، حضور برخی هنرمندان و شعرا در این جلسه و نستالژی سال‌های دوری که حاضران در این جلسه در اتمسفر شهر محروم شوشتر تنفس کرده و مرور خاطراتی را برای آنها در پی داشته باشد چه بوده است؟
بی شک افراد زیادی در این انجمن عضو هستند، زیرا نشست‌های سالانه با حضور تعداد کثیری برگزار می‌شود، همه این افراد در تهران شاغل و فعال هستند، کمک این شاغلان، فعالان و... به امورات جاری شوشتر چه بوده است؟ این سئوالاتی است که همه ساله در همین ایام در اذهان مردم شوشتر مرور می‌شود، واقعاً این سئوالات را چه زمانی باید پاسخ داد؟ و اگر پاسخی برای این سئوالات وجود ندارد شرکت در این جلسه از سوی مسئولان شهرستان چه توجیهی دارد.
برگزاری نشست‌های سالانه، پیدا کردن نخبگان، ایجاد بانک اطلاعاتی، رایزی برای توسعه شهری، بهبود اوضاع شهرستان در امور اعتباری و .... همه می‌تواند دستاوردهایی فراتر از استفاده از سایه کنار در نوروز شوشتر و آب تنی در ساحل کارون در این شهرستان در ایام تابستان باشد، آیا واقعاً چنین اتفاقی تاکنون رقم خورده است؟ تاکنون برای رفع مشکلات مردم شوشتر تدبیری اندیشیده شده است؟ تاکنون برای باز شدن گره‌های کور توسعه شهرستان شوشتر اقدامی از سوی این پایتخت نشینان انجام شده یا هنوز که هنوز است در امور اولیه محدود و در مقدمات کار محصور هستند؟
این انجمن چه تاثیرگذاری در جامعه شهری شوشتر داشته است، آیا واقعا همین اعضا حاضر هستند مثلا در انتخابات ها به شوشتر باییند و برای شهر آبا و اجادی خود در انتخابات شرکت کنند(کمترین اقدام مورد انتظار)، یا برای معرفی فرهنگ شهر تاریخی آن قدمی بردارند و یا برای نابودی میراث فرهنگی آن و عدم توجه به آثار ثبت جهانیش اقدامی انجام دهند، خدا نکند پاسخ این سئوالات منفی باشد.
این مرقوم به درخواست افراد زیادی از شهروندان شوشتری نوشته شده است، برخی نیز با ارائه پیشنهاداتی سئوالات خود را مطرح کرده بودند، برخی ابراز داشتند که اگر فعالیتی از سوی این انجمن برگزار نشده است بهتر است نام شوشتر از پسوند آن حذف شود و برخی نیز پیشنهاد کرده بودند که این نشست‌ها در شوشتر برای ایجاد وفاق بیشتر و بهبود اوضاع دنبال شود، البته اگر تهران نشینان صرفشان کند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه