اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

اخبار کوتاه اقتصادی

مرکز آمار: گوشت گوسفند ۹۷.۸ درصد گران شد

آنچه مرکز آمار در رابطه تغییرات قیمت و تورم در ۲۴ گروه کالای خوراکی در بهمن امسال نسبت به بهمن ماه ۱۳۹۶ اعلام کرده نشان می‌دهد در همه آنها افزایش ثبت شده است، حال آنکه بیشترین افزایش قیمت مربوط به رب گوجه فرنگی با ۲۳۱.۱ درصد، سیب درختی زرد با ۱۲۸ درصد، گوجه فرنگی با ١٢٧.٩ درصد، موز با ١٠٣.١ درصد و گوشت گوسفند با ٩٧.٨ درصد افزایش است. همچنین بیشترین افزایش قیمت در بهمن‌ماه نسبت به دی، به پیاز با ۲۲.۱ درصد افزایش، خیار ٢١.٣ درصد افزایش، گوجه فرنگی با ٢٠.١ درصد افزایش و گوشت گوسفند با ١٥.٦ درصد افزایش بوده است. اما در ماه مورد بررسی تخم مرغ ماشینی ٥.٧ درصد، برنج خارجی درجه یک ٢.٣ درصد و عدس١.٥ درصد نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته است.بنا بر این گزارش، متوسط قیمت گوشت گوسفند در بهمن ماه، حدود ۸۰ هزار تومان، گوشت گوساله و گاو ۷۲ هزار تومان، مرغ حدود ۱۳ هزار تومان، موز ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان و رب گوجه فرنگی ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان بوده است.

افزایش 85.1 درصدی متوسط قیمت خرید و فروش آپارتمان

بانک مرکزی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در بهمن ماه سال 1397 به بیش از 9 هزار واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 39 درصد و 49.2 درصد کاهش یافته است. متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در بهمن‌ ماه امسال، 99.7 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.7 و 85.1 درصد افزایش نشان می دهد. گزارش تحولات مسکن شهر تهران برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه می‌شود. در بهمن ماه میانگین بیشترین رشد قیمت نسبت به ماه مشابه پارسال به منطقه 9 معادل 109.2 درصد و کمترین میزان رشد به منطقه 12 معادل 61.2 درصد تعلق دارد. در مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده معادل 218 میلیون و100 هزار ریال به منطقه یک و کمترین آن با 45 میلیون و 300 هزار ریال به منطقه 18 تعلق داشته که نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب 89.1 و 86.7 درصد افزایش را نشان می دهد.

سهم ۱۹۳ هزار دلاری هر نروژی از صندوق ثروت ملی

صندوق ثروت ملی نروژ با دارایی یک تریلیون دلار که بزرگترین صندوق ثروت ملی جهان است، در سال گذشته میلادی به دلیل تلاطم بازارهای جهانی اقدام به خرید سهام با قیمت ارزان کرد. البته از آنجایی که در بازارهای جهانی تلاطم وجود داشت این صندوق ۴۸۵ میلیار کرون معادل ۵۶.۷۶ میلیارد دلار در طول سال ۲۰۱۸ میلادی ضرر کرد. در همین حال مدیر عامل صندوق ثروت ملی نروژ گفت: در سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۸۵ میلیارد کرون سهام خریداری کردیم و این خرید در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی ۲.۲ درصد به ارزش بازار این صندوق افزود؛ بنابراین، سهم هر نروژی از صندوق ثروت ملی این کشور ۱۹۳ هزار دلار است؛ اما بازگشت سود سرمایه این صندوق در سال گذشته میلادی ۶.۱ درصد روند نزولی داشت؛ در حالی که سود این صندوق در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۳.۷ درصد بود. بر پایه این گزارش، صندوق ثروت ملی از طریق درآمدهای نفت و گاز و تغییرات بازار تزریق می شود و از زمان راه اندازی آن در دهه ۱۹۹۰ میلادی به بعد فقط دو بار در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ میلادی با کاهش روبرو شده است.

کاهو را گران‌تر از ۸۷۷۵ تومان نخرید

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی حداکثر قیمت عرضه کاهو توسط فروشندگان را 8775 تومان اعلام کرد. اسدالله کارگر در گفت و گو با اقتصادآنلاین با بیان اینکه فروشندگان سبزی و صیفی برای جور شدن اجناس مغازه خود مجبور به عرضه کاهو نیز هستند، اظهار کرد: در حال حاضر این محصول سبزی و صیفی برای مراکز عرضه سودی ندارد و فروش آن حتی زیان نیز برای آن ها به همراه دارد. وی ادامه داد: کاهو محصولی است که 50 درصد دور ریز دارد و فروشندگان سبزی و صیفی برای بازار پسندی آن مجبور به جدا کردن بخشی زیادی از محصول هستند. به گفته کارگر، کیفیت پایین تولید و حمل و نقل سبزیجات موجب افزایش دورریز آن ها شده است. وی قیمت هر کیلوگر کاهو برای فروشندگان را 4000 تومان تا 6500 تومان عنوان کرد.

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه