اطلاع رسانی

با توجه به افزایش هزینه‌های تولید هفته‌نامه در چند ماهِ اخیر، و تلاش ما در راستای ادامه انتشار هفته‌نامه «شوشترنامه» به‌روال معمول و حفظِ کیفیت و تیراژ هفته‌نامه، ناگزیر به حذفِ امکان بازدید رایگان سایت و به‌تبع آن فروشِ آنلاین مطالب از طریق سایت هستیم. بنابر وضعیتِ اقتصادی اخیر، خاصه گرانی و نبودِ کاغذ موردنیاز برای انتشار هفته‌نامه، در صورتی‌ که متقاضیِ بازدید از سایت هفته‌نامه هستید و جهتِ یاری به امر فرهنگی و امکان ادامه انتشار هفته‌نامه در این مسیر نیز ما را همراهی کنید.

چانچه تا اکنون عضو سایت نیستید، بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید.

چنانچه قبلا ثبت نام کرده‌اید، بر روی گزینه ورود به سایت کلیک کنید.

مزایده کشت و صنعت کارون؛ فروش قریب‌الوقوع

شوشترنامه-عزیز ما بدانند، هم وزیر اقتصاد و دارایی، هم رئیس بانک کشاورزی و هم استاندار محترم آقای شریعتی، برای این مطالبه حق؛ که توضیح دادم خدا را گواه می‌گیرم من نفر اول صف مردم منطقه، بخصوص مردم دیمچه هستم. که اگر کسی بخواهد این‌ها را اذیت کند باید اول از روی نعش من رد بشود؛ «عین زمان جنگ برای شکاندن خط مقدم»؛ امروز یک کار مهم و سرنوشت‌ساز در پیش داریم« یعنی کشت و صنعت کارون به نفع مردم منطقه سرنوشتش رقم بخورد.
باید حرف مردم را گوش بدهید و ببینید مردم چه می‌گویند، اگر حرفی غیر از حقوق حقه می‌زنند، راهنمایی کنید؛ اگر حرفشان حق است ،گوش کنید و عمل کنید. پس‌ازاینکه چند موضوع از شوشتر و گتوند را به کمیسیون امنیت ملی بردند از جمله کشت و صنعت کارون، و پس از تأیید نظراتم کمیسیون امنیت ملی به آقای دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور ابلاغ کردند که سریعاً به استاندار خوزستان ابلاغ کنید جلسه شورای تأمین استان برای موضوعات مطرح‌شده جلسه گرفته شود.
از آقای شریعتی استاندار محترم انتظار دارم، سریع‌تر جلسه شورای تأمین استان گرفته شود؛ تا در ارتباط  با  کشت و صنعت کارون  تصمیم‌های  لازم اتخاذ شود.باید هر تصمیمی که در رابطه با کشت و صنعت کارون گرفته می‌شود صد درصد به نفع مردم منطقه باشد؛ شرکت کشت و صنعت کارون را به یک نفر نفروشید تا پنجاه‌هزار هکتار زمین را مالک شود، بنا نیست دولت کسی را فئودال کند؛ و بنا نداریم که بگذاریم چنین اتفاقی بیفتد.
وحدت داشته باشید؛ نگذارید کسانی، بین شما نفوذ کنند و موجبات تفرقه شما را فراهم سازند، در فضای مجازی سخنانی مطرح‌شده است که دراین‌ارتباط کسانی به من کمک کرده‌اند؛ اعلام می‌کنم تا این لحظه، هیچ‌کس  کوچک‌ترین قدمی برنداشته است؛ سردار گیلانی ضمن به رسمیت شناختن شورای راهبردی دیمچه ،به مردم دیمچه گفتند با این شورای در ارتباط باشید» این سطور تنها بخش‌هایی مهم از سخنرانی حاج سهراب گیلانی نماینده مردم شوشتر و گتوند در جمع اعضای شورای راهبردی دیمچه است که بین خطبه‌های نماز جمعه در شهر شرافت ایراد شده است.
واکاوی این سخنان بیش‌ازپیش هیجانی بودن آن را تائیدمی کند، این سخنان تا چه حدی مبتنی بر قانون است؟ این سخنان دقیقاً در روزهایی ایراد شده است که مزایده دوم در سال جاری این مجتمع بزرگ با 29 هزار میلیارد ریال بدون شرکت‌کننده به پایان رسیده بود، این شرکت بزرگ ضمن تأکید مدیرعامل بانک کشاورزی در دی‌ماه سال جاری باید به فروش برسد و تأکید بر فروش آن تنها بر اساس اصل 44 قانون اساسی است.
در روزهای نخست اسفندماه بار دیگر این مجتمع بزرگ به مزایده رفت، این بار با 26 هزار میلیارد ریال، یعنی 3 هزار میلیارد ریال کمتر از مزایده قبل، این مهم نشان از کاهش ارزش این شرکت ندارد، بلکه نشان از فروش این مجتمع توسط صاحب سهام به هر قیمتی است، حال باید سخنرانی‌ها، شعارها و حمایت‌ها به نتیجه ختم شود، باید تعاونی‌ها و سپس اتحادیه تشکیل‌شده در مزایده شرکت و شرکت را بخرد و از ظلم به مردم شهرستان جلوگیری کند.
مزایده‌های برگزارشده برای کشت و صنعت کارون باعث شده تا اعضای شورای راهبردی دیمچه برای تحقق وعده‌ها دست‌به‌کار شوند، این اعضا با نماینده سابق شوشتر و گتوند در دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی دیدار کرده‌اند، این دیدار بیش از دو ساعت به طول انجامیده است.
دیدار برگزارشده در فضایی صمیمی برگزارشده است، این دیدار به‌منظور بررسی شرایط کشت و صنعت کارون و شرایط واگذاری و ایفای نقش مردم در این مهم برگزارشده است که بیش از این اخباری از جلسه مذکور به شوشترنامه رسیده است که از درج آن به‌صورت خودخواسته جلوگیری می‌شود.
دیدارهای متعدد با نماینده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی، دیدار با نماینده مردم شوشتر و گتوند در دور هشتم و نهم و .... باید امروز به نتیجه ختم شود، این شرکت بر اساس گزارش طرح تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی با حفظ یکپارچگی طبق اصل 44 قانون اساسی باید واگذار شود، این واگذاری لازم‌الاجراست و غیرقابل‌اغماض است، تنها باید برای خریداری این شرکت فرد یا افرادی را اقناع کرد تا سرمایه خود را به میدان بیاورند در غیر این صورت فرآیند مزایده در حال برگزاری است و تاریخ‌مصرف این شعارها نیز تا بازگشایی پاکات است و تعیین سرمایه‌گذار.
کشت و صنعت کارون شوشتر در آخرین مرحله مزایده برای واگذاری 3 میلیون و 945 هزار و 880 سهام آگهی شده است یعنی معادل 98.65 درصد کل سهام در حال واگذاری است؛ ارزش این واگذاری در قیمت کارشناسی کف تعیین‌شده 26 هزار و 412 میلیارد ریال است و 793 میلیارد ریال نیز شرکت متقاضی شرکت در مزایده باید نزد برگزارکننده مزایده سپرده بگذارد؛ در این آگهی اراضی کشت و صنعت کارون 45 هزار هکتار عنوان‌شده است که 25 هزار و 200 هکتار دارای سند شش‌دانگ، 11 هزار و 500 هکتار دارای بنچاق به نام کارون و در حال پیگیری برای صدور سند، 6 هزار و 100 هکتار اراضی ملی و 3 هزار و 600 هکتار نیز در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است.
بر این اساس 25 هزار هکتار از اراضی شرکت زیر کشت نیشکر، 4 هزار و 700 هکتار غیر نیشکری، 4 هزار و 620 هکتار کمپ صنعتی، 16 هزار هکتار راه‌های ارتباطی، کانال‌ها و... است؛ این شرکت از رودخانه‌های کارون و دز 80 مترمکعب در ثانیه حق آبه دارد.
ظرفیت اسمی کشت و صنعت کارون 180 هزار تن شکر است که در سال گذشته این میزان تا سقف بیش از 90 درصد محقق شده است. این مجتمع بزرگ تولیدی با همه اماواگرها به مزایده رفته است، تلاش‌ها و پیگیری‌های شورای راهبردی دیمچه تاکنون نتیجه عملی در پی نداشته است، نشست اعضای شورای راهبردی با نماینده سابق شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی نیز برگزارشده است؛ اینکه حال نتیجه این دیدارها و رایزنی‌ها و شعارها و سخنرانی‌ها در آینده این مزایده چه خواهد بود را تنها گذر زمان تعیین می‌کند، باید قدری منتظر ماند.

 

ارسال دیدگاه شما

روزنامه در یک نگاه
بالای صفحه